18 Nisan 2024
FIBA

FIBA İcra Komitesi Beklenen Kararları Aldı

2019-2023 döngüsünün üçüncü olağan toplantısı için Uluslararası Basketbol Federasyonu İcra Komitesi video konferans ile toplandı. FIBA Başkanı Hamane Niang, ırkçılığa yönelik yazmış olduğu açık mektupla toplantıya başladı. Ayrıca dünyadaki basketbol topluluğunu da toplumdaki değişimin bir parçası olmaya çağırdı.

Gerçekleşen detaylı inceleme sonrasında FIBA Tıp ve Müsabaka Komisyonlarından gelen tavsiyelere dayanılarak basketbolun durumu değerlendirildi. Buna göre İcra Komitesi hem erkeklerde hem de kızlarda, FIBA 17 Yaş Altı Basketbol Dünya Kupası 2020’nin bu sene için yapılamayacağı bilgisini verdi.

Koronavirüs salgını nedeniyle oynanması mümkün olmayan organizasyonların 2021 yılında oynanması adına da sunulan seçeneklerin incelenmesine karar verildi.

Alınan kararlara göre Ağustos ayında FIBA 17 Yaş Altı Yetenek Yarışması düzenlenmiş olacak. Öte yandan FIBA 17 Yaş Altı Yetenek Yarışması’na katılıcıların sayısı da 16’dan 20’ye çıkmış olacak.

FIBA 19 Yaş Altı Erkekler Basketbol Dünya Kupası 2021 organizasyonu da, 3-11 Temmuz 2021 tarih aralığında yapılacak.

3×3 Faaliyetleri Tekrar Başlayacak

FIBA 19 Yaş Altı Kadınlar Basketbol Dünya Kupası 2021 organizasyonu için de bu tarih 7-15 Ağustos 2021 olacak. 3×3 basketbol faaliyetlerinin tekrardan başlamasını teşvik etmek adına ise belirlenen bir etkinleştirme planının İcra Komitesi tarafından onaylandığı öğrenildi. Bu sene içerisinde ne zaman ve ne şekilde güvenli olması hususunda da, ev sahibi şehir ve ülkelerin yetkilileri ile çalışılacak.

Güncel Yazılar