18 Temmuz 2024
NBA

Adam Silver: “Geri Dönüşe Tüm Oyuncular Katılmayabilir.”

NBA başkanı Adam Silver, ESPN’e verdiği röportajda 2019-20 sezonunun tamamlanması için Orlando’da oynanacak maçlarda yer almak istemeyen oyunculara herhangi bir yaptırım uygulanmayacağını, özgür olduklarını belirtti.

Hatırlayacağınız üzere son günlerde NBA oyuncuları sezonunun devamı hakkında endişerleri olduğunu sık sık dile getirmişlerdi. Silver’da röportajda sezonun devamı ile ilgili planları hakkında açıklamalarda bulundu.

Sadece herkesi mutlu etmemizin imkanı olmadığını söyleyebilirim. Sezonun oynanabilmesi için oyuncuların, koçların, hakemlerin çok büyük fedakarlıklar yapması gerekecek. Bunun ideal bir durum olmadığı ortada.

ESPN

Bildiğiniz üzere 2019-20 sezonunun kalan kısmı 22 takımlı bir format ile Orlando’nun tek başına ev sahipliğinde oynanacak maçlarla devam edecek.

Bir salgının ortasında kendi normalimizi geriye getirmenin yollarını arıyoruz. Aynı zamanda yaklaşık 40 milyon işsizin olduğu bir kriz döneminden geçtiğimizi unutmamak lazım. Son zamanlarda da ülke çapında çok büyük toplumsal olaylar yaşanmaya başladı. Bu sorunlar varken lige devam etmek istememizin bazı oyuncuların rahat hissetmemesini sağlamasını anlayabiliyorum.

ESPN

Diğer taraftan Irving’in liderliğinde 80 kadar oyuncu, ırkçılık ve polis şiddetine karşı düzenlenen protestoların devam ettiği bu kaus ortamında NBA’in geri dönmesinin doğru olmadığına dikkat çekmişlerdi. Silver ise aksine oyuncuların maçlara çıkarak bu platformu da kendilerini ifade edebilmek için kullanabileceklerini düşünüyor:

Ülkemizdeki birçok zorlukla uğraşan insanlar için sezonun devam etmesinin bir nefes alma imkanı sağlayacağını düşünüyoruz. Öte yandan, sosyal adaletsizlikler hakkında NBA oyuncularının farkındalık yaratmak için bulundukları platformları kullanabileceklerini ve bütün dünyanın ilgisini bu konulara çekebileceklerini düşünüyorum. Önümüzdeki birkaç hafta içerisinde oyuncular ile olan bu pürüzleri aşacağımızı düşünüyorum. Oyuncular Birliği ile maçlarda yer almak istemeyen oyuncuların, Orlando’ya gelmek zorunda olmadığı bir anlaşmaya da vardık.

ESPN