20 Haziran 2024
Jordi Bertomeu

Bertomeu: “FIBA ile Bir Savaşın İçinde Değiliz.”

Turkish Airlines Euroleague‘in CEO’su Jordi Bertomeu, İspanyol AS gazetisine konuştu.

Geçtiğimiz günlerde 7DAYS EuroCup bünyesinde yer alan bir çok takımın FIBA Şampiyonlar Ligi’ni seçmesi ve Panathinaikos’un sahibi Giannakopoulos’un takımı FIBA’ya yönlendirmek istediğine dair yaptığı açıklamalar akıllara FIBA ile Euroleague arasında bir soğuk savaş olduğu sorularını getirmişti.

Bertomeu, açıklamalarında FIBA ile Euroleague arasındaki ilişkiye değindi:

FIBA ile savaş halinde değiliz, sadece farklı model anlayışlarına sahibiz. 4-5 yıl önce FIBA EuroLeague kontrol altına almaya çalıştı ama başaramadı. Baumann’ın talihsiz kaybının ardından daha hassas ilişkiler geliştiriyoruz.

Takımların mevcut finansal yapılarına da değinen Bertomeu bu konuda yaptırımlar getireceklerini söyledi:

Takımlar kendilerini finansal açıdan yönetebilecek durumda değiller. Önümüzdeki 3 yıl içerisinde takım sahiplerinin bütçelere yapacakları yardımları düşüreceğiz, eğer bir kulüp kendisine ayrılan yüzdeyi geçerse lüks vergisi benzeri yaptırımlar uygulayacağız.

Euroleague’in mevcut düzende ayakta kalabilmesi NBA gibi salary cap artı finansal kriterler getirip en kısa zamanda ligi sabit takımlarla kapalı hale getirmesi gerekiyor. Aksi durumda Şampiyonlar Ligi, her sezon artan sponsorluk gelirlerleri ile takımlara daha cazip hale gelmeye başlayacaktır.