20 Nisan 2024

Millilerden Kötü Başlangıç

A Milli Erkek Basketbol Takımı, 2021 Avrupa Şampiyonası Elemeleri grubundaki ilk maçında Hollanda’ya 72-65’lik skorla mağlup oldu.

Milli maçta Türkiye Basketbol Federasyonu, Milli Savunma Bakanlığı ile ortak çalışma yürüterek Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) mensupları için “Mehmetçik Tribünü” oluşturdu. Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarının Mehmetçik Tribünü’nden izlediği maçı Gençlik ve Spor Bakanımız Mehmet Muharrem Kasapoğlu da tribünden bizzat takip etti. Maçta hava atışı yapılmadan önce geçtiğimiz gün İdlib’de şehit olan askerler için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Karşılıklı basketlerle başlayan 1. çeyreğin ilk 5 dakikası 6-5 millilerimizin üstünlüğüyle geçildi. Melih Mahmutoğlu’nun bitime 3.40 dakika kala attığı 3 sayılık basketle skor 10-10’a gelse de çeyrek, 18-17 Hollanda’nın üstünlüğüyle sona erdi.

2. çeyreğin ilk 3 dakikası 24-24, 6. dakikası ise 29-29 eşitlikle geçildi. A Millilerimizde Melih Mahmutoğlu, Semih Erden ve Berkan Durmaz ile rakip takım Hollanda’da ise Roeland Schaftenaar, Kherrazi ve De Jong’un hücumda etkili olduğu ilk yarı sonucunda soyunma odalarına konuk ekibin 41-38 üstünlüğüyle gidildi.

Maçta 3. çeyreğin ilk 5 dakikası Kartal Özmızrak ve James Metecan Birsen’in seri basketleri sonucunda Türkiye’nin 51-46 üstünlüğüyle geçildi ancak çeyrek 54-54 eşitlikle sona erdi.

A Milli takımın sadece 3 sayı bulabildiği son çeyreğin ilk 5 dakikası, Hollanda’nın 58-57 üstünlüğüyle geçildi. Ay-yıldızlılar suskunluğunu çeyreğin 6 dakikası geride kalırken Melih Mahmutoğlu’nun 3 sayılık basketiyle bozdu ve skor 60-58’e geldi. Türkiye, Hollanda’nın ard arda bulduğu 3 sayılık basketlerin ardından maçın bitimine 2.45 dakika kala skor 60-66’da oyunu molayla kesti. Molanın ardından hücumda Kherrazi ve Kloof ile daha da etkili olan konuk ekip Hollanda karşılaşmayı 72-65 kazandı.

İsveç İle Karşılaşacağız

A Milli Basketbol Takımı, gruptaki ikinci müsabakasında 24 Şubat Pazartesi günü deplasmanda İsveç ile karşı karşıya gelecek.

A Milli Erkek Basketbol Takımı Başantrenörü Ufuk Sarıca, Hollanda mağlubiyeti ile ilgili maçın son 5 dakikasını oynamayı beceremedikleri ve bu sebeple parkeden mağlup ayrıldıkları değerlendirmesinde bulundu.