3 Ekim 2022

Jusuf Nurkic: “Önemli Olan Tek Şey Euro Basket’e Katılmak”

Bosna Hersek milli takımının NBA patentli yıldızı Jusuf Nurkic, yaklaşık bir haftadır takım arkadaşlarıyla antrenman yapıyor. Ancak şu anda oyuncuların düşündüğü tek şey antrenmanlar değil; çünkü Bosna Hersek Basketbol Federasyonun içinde bulduğu mali kriz sebebiyle Bosna Hersek Milli Takımı’nın Euro Basket 2022’ye katılması tehlike altında.

Erkek milli takımının da hazırlık maçlarına gidebilmesi için önemli miktarda paraya ihtiyacı var. Takımın bu hafta sonu Estonya ve Belçika ile yapılması planlanan iki hazırlık maçı için Estonya’ya gitmeyeceğine dair bazı şüpheler vardı, ancak federasyon dün gerekli fonu buldu. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Jusuf Nurkic, şunları dile getirdi:

“Tüm Bu Yaşananlar Bizi Rahatsız Ediyor”

“Bütün bu yaşananların bizleri rahatsız etmemesini istesek de rahatsız etmediğini söyleyemem. Bugün güya iki antrenmanımız var, hazırlık maçımız yok. Sanırım bu durum utanç verici. Türbülans olacağını, beklenmedik bir şey olacağını anlıyoruz. Umarım gelecekte bu olmaz. Ancak takımdaki atmosfer harika ve bu bizim antrenmanlara kendi işimize odaklanmamızı sağlıyor.”

Bosna federasyonu, takımı Baltık ülkesine getirmedeki yardımlarından dolayı Estonya Basketbol Birliği’ne özel olarak teşekkür etti. Bosna Bakanlar Kurulu’nun gerekli fonları sağlama yükümlülüğü olmasına rağmen, federasyonun resmi açıklamasında hükümet veya yerel makamlardan herhangi bir mali yardımdan bahsedilmiyor.

“Eh, ilk soru, gidip gitmeyeceğimiz. Şu anda en büyük soru bu. Gideceksek çok heyecanlıyım. Avrupa Şampiyonası herkesin herkesi yenebileceği en büyük yarışmalardan biri. Bilinmeyen yok, EuroBasket’in sonuna kadar belirsiz olacağını düşünüyorum. Kalitemizden hiç şüphem yok, tek önemli şey oraya ulaşıp ulaşamayacağımız.”

Bosna milli takımının 2023 FIBA ​​Dünya Kupası Elemeleri ve EuroBasket 2022 öncesinde sadece iki hazırlık maçına çıkacak. Takım, EuroBasket’te Fransa, Litvanya, Slovenya, Almanya ve Macaristan ile birlikte B Grubu’nda yer alıyor. Takımın Ağustos ayının sonlarına doğru Dünya Kupası Elemeleri’nde Fransa ve Karadağ ile karşılaşması planlanıyor.