26 Mayıs 2024
Victor Lapena

İşte Yılın Antrenörü: Victor Lapena

Uluslar Arası Basketbol Federasyonu olan FIBA liginde, Fenerbahçe Öznur Kablo’ nun Bayan Basketbol Takımı yöneticisi İspanyol Victor Lapena yılın antrenörü seçildi. Takımı çalıştırdığı sezon olarak 2019-2020 yılları değerlendirilerek; gerek performansı gerekse ekibiyle uyumu göz önünde bulundurularak bu karara varıldı. Sezon başında Fenerbahçe Öznur Kablo ’nun başına geçen İspanyol yönetici takımına 11 galibiyet elde ederken sadece 3 mağlubiyet yaşattı.

Aynı zamanda takımının B grubu lideri olmasını sağlayan Lapena yapılan oylama sonucunda diğer rakiplerini oldukça geride bıraktı. Böylelikle yılın antrenörü unvanının sahibi oldu. Oylama sonucunda ikinciliğe Yunan Georgios Dikaioulakos (Rusya’nın antrenörü), üçüncülüğe Belçikalı Thibaut Petit ( Fransa Basketbol Yöneticisi) layık görüldü. Victor Lapena sarı lacivertli takımımızın yüzünü güldürmeyi başardı.

Victor Lapena Kimdir?

2017-2018 sezonunda Fenerbahçe Bayan Basketbol Takımını çalıştırmak için takıma transfer olan Valerie Garnier ile yolunu geçen sezon ayırmıştı. Yerine İspanyol antrenör Victor Lapena ’yı almıştı. Lapena İspanyol Bayan Basketbol Takımının yöneticiliği yapmış iyi bir antrenördür. 44 yaşındadır. Liglerde takımının başarısı ile ünlü bir isimdir.

Galatasaray Fenerbahçe derbi maçında 69-66 sayı ile maçı alınca; kariyerinde yeni bir sayfa açıldığını ve Fenerbahçeli olmanın ne anlama geldiğini anladığını söylemişti. Sarı lacivertli takımı Avrupa Ligi şampiyonu yapmak istediğini sözlerine eklemişti. Fenerbahçe Öznur Kablo’ nun Bayan Basketbol Takımı’na Avrupa Ligi şampiyonluğu yaşatmak istediğini vurguladı. Lapena, İspanyol antrenör ve teknik direktör Pep Guardiola’ yı kendisine örnek aldığını söyledi.