17 Haziran 2024

Gigi Datome: “Play-off Oynamak En Büyük Hedefimiz”

Fenerbahçe Beko’da beş sezon oynadıktan sonra bu yaz ülkesinin Olimpia Milano takımıyla anlaşan Gigi Datome Eurohoops sitesine bir röportaj verdi. Röportajda şu ana kadarki kariyerini, yeni takımı Olimpia Milano ile hedeflerini, kovid-19 salgını sürecinde basketbol oynamanın zorluklarını anlattı.

Salgın sürecinde Euroleague’in geri dönmesi hakkında konuşan Gigi Datome şartların oldukça zorlayıcı olduğunu ve sağlıklı kalmak için çok çaba harcadıklarını kaydetti. Yepyeni bir dünyaya uyum sağlamaya çalıştıklarını aktaran 32 yaşındaki şutör insanların endişeli olduklarını ve bu durumun maçlara konsantrasyonu zorlaştırdığını söyledi.

“Hükmen Mağlubiyet Kararından Dönülmesinden Memnunum”

Euroleague yönetiminin salgın sebebiyle ertelenen maçlarda aldığı 20-0’lık hükmen mağlubiyet kararını değerlendiren Gigi Datome, bunun adil olmadığı belirtti. Konuyla ilgili olarak konuşan İtalyan yıldız şunları söyledi:

“Bu kararın adil olduğunu düşünmüyorum. Euroleague yönetiminin oyuncuların fikirlerini dinlemek ve bizim düşüncelerimizi öğrenmek için ELPA ile iş birliği yapması güzel bir şey. Her iki taraf da bu süreçte basketbol oynamak ve bunu Euroelague markasını en iyi şekilde temsil ederek gerçekleştirmek istiyor. Bu yüzden Euroleague’in hükmen mağlubiyet yerine maçların ertelenmesi yönünde aldığı karardan memnunum.”

Eurohoops

Gigi Datome, beş sezon Fenerbahçe Beko forması giydikten sonra salgın sürecinde takım değiştirmenin kendisi için zorlu bir süreç olduğunu söyledi. Yeni takımına uyum sürecinde takım arkadaşlarının kendisine çok yardımcı olduğu belirten İtalyan basketbolcu transfer süreci hakkındaysa şunları söyledi:

“Beş sezon Fenerbahçe’nin başarısı için ter döktüm. İstanbul’da çok güzel zamanlar geçirdim ve bu süreçte çok büyük başarılar yaşadık. Benim için yeni bir mücadele zamanı geldiğini hissettim. Daha önce kariyerimde İtalya’da şampiyonluk yaşamadım. Olimpia Milan ile bu hedefe ulaşmak ve Euroleague’de en üst seviyede mücadele etmek istiyorum.”

Eurohoops

“Play-off Oynamak En Büyük Hedefimiz”

Takım değiştirme kararında Ettore Messina’nın önemli payı olduğunu aktaran Gigi Datome, yeni takım arkadaşları hakkında da samimi açıklamalarda bulundu.

“Ettore Messina Avrupa’daki en kariyerli koçlardan biri. Takımda Sergio Rodriguez, Kyle Hines gibi Euroleague’in en üst seviyesinde mücadele etmiş son derece tecrübeli oyuncular bulunuyor. Pek çok otorite mevcut kadromuzla F4 için aday olduğumuzu düşünüyor. Ama benim için ilk etapta play-off oynayabilmek önemli. Euroleague’de şu anda bizden tecrübeli 4-5 takım olduğunu düşünüyorum. Son derece geniş bir kadromuz var ve önümüzdeki maratonda bu, bizim için avantaj olacaktır.”

Eurohoops