20 Haziran 2024

Nick Calathes: “Jasikevicius’a Kin Beslemiyorum”

Barcelona ile olan sözleşmesini karşılıklı anlaşarak feshettikten sonra yaz döneminde Dimitris Itoudis’in çalıştırdığı Fenerbahçe Beko’ya transfer olan Nick Calathes, Yunan basınına kapsamlı bir röportaj verdi.

Yaz döneminde eski takımı Panathinaikos’un da deneyimli yıldızı  transfer etmek için yoğun mesai harcadığı biliniyordu. Ancak sarı lacivertliler başa Yunan Milli Takımı’nı da çalıştıran Dimitris Itoudis’i getirdikten sonra Calathes transferinde bir adım öne geçmişti.

Yunan oyun kurucu Gazzetta.gr’ye verdiği demeçte Yoncalar’ın kendisine olan ilgisini doğrularken sarı lacivertli kulübü seçmesinde hem kulübün vizyonu hem de Itoudis’in önemli rolü olduğunu şöyle aktardı:

“Menajerimin bana söylediğine göre evet Panathinaikos beni istiyordu. Kariyerimin bu noktasında, Fenerbahçe ile EuroLeague’i kazanma şansımın daha yüksek olacağını düşündüm. Yoncalar’ın kariyerimde büyük bir rolü olduğunu asla unutmayacağım. Panathinaikos’un yeri ayrıdır. Şu anda olduğum oyuncu olmamda bu kulübün büyük rolü oldu.”

Calathes Panathiniakos formasını 2009-12 sezonları arasında terletmiş ve 2011 yılında Zeljko Obradovic yönetimindeki Yunan takımıyla Turkish Airlines EuroLeague şampiyonluğu yaşamıştı. O dönemde efsane koç Obradovic’in asistanlığını ise şu anda Fenerbahçe Beko’nun başında bulunan Dimitris Itoudis yapıyordu.

Yaz döneminde finansal sıkıntılar yaşayan Barcelona’nın kendisini kadroda düşünmediğini açıklamasının ardından Olympiakos da Calathes için devreye giren ekipler arasında yer almıştı. Konuyla ilişkin olarak konuşan 33 yaşındaki tecrübeli gard Itoudis’in varlığının Fenerbahçe’ye transferinde önemli rol oynadığını aktardı.

Kariyerinde 2013-15 sezonlarında Memphis Grizzlies ile NBA’de de oynayan  Nick Calathes, bu sezon başında Amerikan Basketbol Ligi takımlarından Sacramento Kings tarafından yakından izlenen Bulgar kanat Sasha Vezenkov ile olan ilişkisine şu şekilde değindi:

“Vezenkov Özel Bir Yetenek”

“Vezenkov’u çok seviyorum. O, birçok alanda kendini göstermesi gereken harika bir oyuncu. Ancak Olympiacos’un iyi yanı, oyunlarının tek bir oyuncuya bağlı olmaması. Oyunda fark yaratabilecek birçok oyuncuya sahipler.”

Barcelona’da geçirdiği iki sezonda Sarunas Jasikevicius yönetiminde iki kez Final Four oynayan Yunan gard, Litvanyalı koç ile olan ilişkisinden ise şu şekilde bahsetti:

“Onunla çalışmanın zor olduğunu söyleyemem. İyi anlaşıyorduk” Geçen yıl EuroLeague ve Liga Endesa’da kaçan şampiyonluk bizi hayal kırıklığına uğrattı. Her şeyin bir nedeni vardır, özellikle profesyonel sporlarda. Yenilgiler bizi uzaklaştırdı muhtemelen. Ona kin beslemiyorum.”

Ardından bu yaz oynanan EuroBasket’te çeyrek finalde İtalya’ya elenmeleri hakkında konuşan Yunan gard, bu yaz düzenlenecek 2023 FIBA Dünya Kupası için iyimser olduğunu şöyle açıkladı:

“Milli takımlara ivme kazandıran iki unsurun şirket ve atmosfer olduğunu düşünüyorum. Yunan Milli Takımı’nda geçirdiğim tüm yıllar içinde geçen yaz, kadrodaki atmosfer açısından muhtemelen en iyisiydi. Takım arkadaşlarımla sık sık birlikte dışarı çıktık ve genel olarak çok bağlandık. İşte bu yüzden çeyrek finalde elenmemize çok kızdık. Bu yüzden hepimiz Dünya Kupası’nı dört gözle bekliyoruz.”

Basketnews