17 Haziran 2024
Mustafa Alpay

Basketbolda Lig Durumları Nasıl Olacak

Futbolda liglerin başlama kararının ardından gözler basketbola çevrildi. ING Basketbol Süper Ligi ve Herbalife Nutrition Kadınlar Basketbol Süper Ligi için alınacak kararlar ise hala bekleyişini sürdürüyor.

Basketbolda maçların ne zaman başlayacağına ilişkin yoğun ve meraklı bir bekleyiş sürse de, bazı takımların oyuncularını bu dönemde serbest bırakması bu duruma engel. Serbest bırakma kararı alan takımlardan biri ise Beşiktaş.

Salgın sürecinde oyuncularını şartlı olarak gönderen Türk Telekom ise, seyahat yasağı kalkmadığı sürece, özel uçakla oyuncularını getirebilmek adına bir bütçeye sahip değil. Bu anlamda basketbol kulüpleri de ülkelerine giden oyuncularını geri döndürebileceği düşüncesinde değil.

Öte yandan farklı takımlar ile anlaşmaya giden çok sayıda sporcunun da varlığı söz konusu. Bu isimlerin de sezonun tamamlanması için 15 günlük karantinaya girdikten sonra, antrenman ve maçlara adapte olmasının zor bir seçenek olacağı düşünülüyor.

Tescil Kararı Bekleniyor

Hem Kadınlar Ligi’nde hem de Süper Lig’de bu tarz durumların yaşanması, beraberinde ciddi sıkıntıları da spor kulüplerine yaşatabilir. Öte yandan basketbolda en fazla tartışılan mesele ise, futboldan daha yakın temas ve mücadelenin söz konusu olan bir branş olması. Ciddi bir risk faktörü barındıran basketbol maçları, ayrıca kapalı alanda oynanması sebebiyle de ekstradan bir durum yaşatıyor.

Bu süreçte Türkiye Basketbol Federasyonu tarafından alınacak kararda şu anki haliyle bir tescil etme durumu bekleniyor.