19 Haziran 2024

Beşiktaş Başantrenörü Burak Bıyıktay Yeni Sezon Öncesi Değerlendirmelerde Bulundu

Beşiktaş başantrenörü Burak Bıyıktay, yeni sezon öncesi takımın son durumunu basketfaul sitesine verdiği röportajda değerlendirdi. Cevat Soydaş turnuvasında oynadığı oyunla beğeni toplayan takımı ING Basketbol Süper Ligi’nin başlamasına bir hafta kala değerlendiren Burak Bıyıktay’ın açıklamalarından satır başları şu şekildeydi.

Sezon öncesi en çok hazırlık maçı oynayan takım oldunuz. Cevat Soydaş Turnuvası’nda oynadığınız üç karşılaşmadan iki tanesini kazandınız. Takımın gelişimi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Şu ana kadar oynadığımız 9 hazırlık maçında üçünü kazandık; ama bu karşılaşmalarda önceliğimiz birlikte oynama alışkanlığı geliştirmekti. Gidişattan genel olarak memnunum. Teksüt Bandırma ve Bandırma Kırmızı’nın kapanmasından sonra orandan gelen oyuncular birlikte oynama alışkanlığına yeterince sahip değildi. Bu oyuncular dışında birkaç genç transferimiz daha oldu. Sonuç olarak genç bir ekibiz ve daha kat etmemiz gereken çok yol var.

Pota altı rotasyonunu yeterli buluyor musunuz?

Bence o pozisyonda gayet yeterliyiz. Alperen yaşına oranla çok olgun bir oyuncu. Furkan Haltalı yaşadığı sakatlıktan iyi döndü. Ercan Osmani dört numarada barındırdığı yetenekler ve potansiyeliyle milli takım kalibresinde bir oyuncu.

Egehan Arna’nın performansı hakkında düşünceleriniz nedir?

Takımımızın Türk rotasyonundaki en deneyimli oyuncu. Oyun zekası son derece yüksek ve gerektiğinde iki ve üç numaradan oyun kurma kabiliyetine sahip. İlerleyen zamanda daha iyi olacaktır.

Oyun kurucu rotasyonunuz hakkındaki görüşleriniz nedir?

Bu pozisyonda üç tane çok genç oyuncumuz var. Tecrübe eksikliğinden dolayı sorun yaşayabiliyorlar. Markell Johnson oldukça yetenekli ve takımı oynatmaya gayret ediyor. Ömer Yasir oyun zekası son derece gelişmiş bir oyuncu. Biraz tecrübe kazanıp fiziksel anlamda güçlenirse çok iyi bir oyuncu olma potansiyeline sahip. Benzer şeyleri Eray için de söyleyebilirim. Zamanla daha iyi olacaklardır.

Bu takımın kimliği hakkında ne düşünüyorsunuz?

Genç bir ekibiz ve her maçta konsantrasyonumuzu üst düzeyde tutmak zorundayız. Savaşçı ve asla vazgeçmeyen bir ekip olmalıyız.