19 Haziran 2024

Nick Calathes: “Sarunas Jasikevicius’un İyi Bir Koç Olacağını Biliyordum”

Bu sezon başında ülkesinin Panathinaikos takımdan ayrılarak Barcelona’ya transfer olan Yunan gard Nick Calathes yeni koçu Sarunas Jasikevicius hakkında Euroleague’in sitesine bir röportaj verdi. İki sezon boyunca Zeljko Obradovic’in yönettiği Panathinaikos’ta takım arkadaşı olan eski koçu hakkında samimi açıklamalarda bulunan Calathes; Sarunas Jasikevicius’un oyunculuk döneminde iyi bir koç olacağına inandığını belirtti.

Sarunas Jasikevicius’u ilk kez NBA’de Indina Pacers forması giyerken izlediğini kaydeden Nick Calathes konuyla ilgili olarak şunları söyledi.

“Saras’ı ilk kez NBA’de oynadığı dönemde bir oyuncu olarak izleme şansı yakaladım. A zamanlar üniversiteye gidiyordum ve NBA’i yakından takip ediyordum. Bu sayede onun maçlarını izleme fırsatım oldu. Tabii o zamanlar insan olarak onu tanımıyordum. Daha sonraları Atina’ya geldiğimde onunla tanışma fırsatı yakaladım. O zamanlar gençtim ve onun ne kadar büyük bir oyuncu olduğunu henüz kavrayamamıştım. Oysa Saras Avrupa’daki her başarıyı kazanmıştı.”

Euroleague.net

İkilinin Panathinaikos’ta bir araya geldiği 2009 yılına kadar Jasikevicius Euroleague şampiyonluğunu üç farklı takımla kazanan ilk ve bugüne kadar tek oyuncu olmuştu. 2003’te Barcelona, ​​2004 ve 2005’te Maccabi Tel Aviv ve 2009’da Panathinaikos ile kupayı kaldırdı. Calathes ise yeni bir oyuncuydu ve üniversiteden yeni çıkmıştı. Panathinaikos’ta Jasikevicius ile beraber oynamaya başladıklarında kadroda Dimitris Diamantidis, Vassilis Spanoulis ve Drew Nicholos gibi yıldız gardlar vardı. 

“Jasikevicius’un Büyük Bir Hayranı Değildim”

Sarunas Jasikevicius ile tanışmalarına değinen Nick Calathes ilk başlarda Saras hakkında olumlu düşünmediğini dile getirerek konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı:

“Onunla ilk tanıştığımda 20 yaşındaydım. Avrupa basketboluna adapte olmaya çalışıyordum. Jasikevicius ise kariyerinin son dönemlerindeydi. Her gün antrenman sahasında etrafa bağıran agresif bir karakterdi. İlk başlarda onun büyük bir hayranı olmadığımı söylemem yanlış olmaz. Kulüpteki üçüncü yılımda beraber oynamaya başladık. Bana bir genç oyuncu olarak fazla saygı duyduğunu düşünüyorum. Beraber oynamaya başladıktan sonra arkadaş olduk. 20 yaşındayken her şeyi bildiğini düşünen bir gençtim.  Kadromuz çok genişti ve henüz yeterli süre alamıyordum. Fakat 2012 sezonunda Jasikevicius takıma döndüğünde Diamentidis, ben ve Saras harika bir üçlü olduk.

Euroleague.net

“Sarunas Jasikevicius’un İyi Bir Koç Olacağını Biliyordum”

“Onunla iki sezon birlikte oynama şansı yakaladıktan sonra basketbol zekasının ve kazanma azminin ne kadar yüksek olduğunu fark ettim. Koçluk kariyerine başlamadan Jasikevicius’un yetenekleri ve oyun görüşü sayesinde iyi bir antrenör olacağını biliyordum. Bir koç olarak maçın içinde oyuncuların ne hissettiğini çok iyi biliyor ve bizi daha üst seviyeye taşımak için enerjisini kullanıyor.”

Euroleague.net

Sarunas Jasikevicius’un Zalgiris Kaunas’ta geçirdiği dört sezon boyunca harika işler yaptığını altını çizen Nick Calathes şu ifadeleri kullandı:

“Zalgiris Kaunas’ta iyi bir düzen kurdu. Onun yönetiminde Zalgiris Kaunas Final 4 oynadı. Çok zorlu bir rakiptiler. Maçların zorlu geçeceğini bilirdiniz.  Bence orada geçirdiği zaman boyunca bir kültür inşa etmeyi başardı. Zalgiris’te yaptığı işin inanılmaz olduğunu düşünüyorum.”

Euroleague.net

Eski takım arkadaşı Sarunas Jasikevicius’un Avrupa’nın efsane koçlarında Zeljko Obradovic ile kıyaslanmasına da değinen Nick Calathes şunları söyledi.

“Bence maç içinde ve antrenmanlarda detaylara verdiği önem düşünüldüğünde Obradovic’den aldığı çok fazla özellik var. Detaylara çok fazla önem veriyor ve antrenmanlarda bile oyuncularından oyuna saygı duymalarını bekliyor. Tam bir mükemmeliyetçi. Her şeyi eksiksiz yapmanızı bekliyor. Bu anlamda Obradovic’den aldığı çok fazla şey var.”

Euroleague.net

One thought on “Nick Calathes: “Sarunas Jasikevicius’un İyi Bir Koç Olacağını Biliyordum”

  1. Sarunas Jasikevicius oyun zekası bu kadar yüksek bir oyuncunun koçluk yapması bu kadar zor olmamalı.

Comments are closed.