27 Mayıs 2024
FIBA

Uluslararası Basketbol Federasyonu’ndan Basketbol Takvimine İlişkin Açıklama

Uluslararası Basketbol Federasyonu Başkanı Hamane Niang, Genel Sekreter ile koronavirüs nedeniyle aksayan basketbol takvimine ilişkin konuştu.

 

Uluslararası Basketbol Federasyonu Başkanı Hamane Niang ve Genel Sekreter Andreas Zagklis, koronavirüs salgını sebebiyle ertelenen basketbol takvimine ilişkin yazı yayımladı.

 

Çin’in Wuhan kentinde başlayan ve kısa sürede tüm dünyaya yayılarak Dünya Sağlık Örgütü tarafından da pandemi olarak ilan edilen yeni tip koronavirüs, spor dünyasını da durma noktasına getirdi. Basketbolun da bu durumdan olumsuz anlamda etkilenmesine ilişkin FIBA Başkanı Hamane Niang ve Genel Sekreter Andreas Zagklis bir açıklama yaptı.

 

Basketbol Şampiyonlar Ligi, Basketbol Şampiyonlar Ligi Amerika ve Basketbol Afrika Ligi gibi pek çok organizasyonun da içerisinde yer aldığı müsabakaların geleceğine ilişkin bir mesaj yazıldı.

 

213 Ulusal Federasyonun Hepsi Pandemiden Etkilenmiş Durumda

Hazırlanan bildiride, her şeyin öncesinde mesajın sağlıkla ve güvenle ulaşması dileklerinde bulunuldu. 213 ulusal üye federasyonda yer alanların hepsinin de söz konusu pandemiden etkilenmiş olduğunu bildiren mesajda, ayrıca basketbol topluluğunun sorumlu bir davranış örneği sergilenmesinin de son derece önemli olduğu belirtildi.

Ayrıca mesajda, her ne kadar basketbolun daha sık oynanması dilense de, asıl amacın halk sağlığının korumak olduğu belirtildi.