26 Mayıs 2024

Ömer Onan: “FIBA ve EuroLeague’in Bir Karar Vermesi Lazım”

Coronavirus salgını sebebiyle liglerin ertelenmesinin ardından TBF CEO’su Ömer Onan, ligin durumu ve Fenerbahçe Beko’da ortaya çıkan coronavirus şüpheleriyle ilgili TRT Spor’a açıklamalar yaptı.

Ömer Onan’ın açıklamaları şu şekilde:

Bizim de kulağımız Avrupa basketbolunun şemsiyesi olan FIBA ve EuroLeague’de. Onlar da erteledi. Lig direktörümüz devamlı Avrupa’daki liglerin direktörleriyle de konuşuyor. FIBA ve EuroLeague’in bir karar vermesi lazım; sezonları kapatacak mı, devam mı edecek. Buna göre Avrupa’nın büyük basketbol ligleri karar alacak. Biz şimdi bir karar alırız, 1,5 ay sonra Avrupa maçları başlarsa o zaman ne olur? Bunların hepsini Avrupa’yla da görüşüyoruz. Bence bu hafta EuroLeague ve FIBA da oturur bir karar alır. Biz de ligler olarak konuştuğumuz senaryolar üzerinden bir karar alırız.

Avrupa’da, dünyada kimsenin alışık olmadığı bir salgın. Kimse de nasıl karar alacağını bilemiyor. Günün sonunda ortak bir yerde birleşeceğiz; liglerin devamı mı, tamamen ligleri tatil etme mi. Avrupa’nın büyük basketbol ligleri, FIBA ve EuroLeague’le ortak bir karar alacaktır.

FIBA’nın avukatlarıyla da kulüplerle de görüşüyoruz, her şeyi konuşuyoruz. Şu an Avrupa’nın bütün büyük liglerinde erteleme var. Normal şartlarda ertelemelerde oyuncu kontratları ödenmeye devam eder, iptal olursa kulüpler ödemeyebiliyor. Devletlerin aldığı kararlar var. Kulüpler oyuncularına idman yaptıramıyor. Eğer kulüplerle oyuncular karşı karşıya gelirse açıkçası FIBA’da hukuk kurulu ne karar alacağını bilemiyorum. Benim gördüğüm ligler ertelenirse kulüpler ödemeyebilir. Bunların hepsini üst üste koyup ne karar alacağımıza hep birlikte karar vereceğiz.

Erkeklerde 11 takımımız Avrupa’da maça çıktı. Kadınlarda da 4-5 takımımız Avrupa maçlarını oynuyordu. O takımlarla hep iletişimdeyiz. Şu an o takımlardan gelen bir bilgi yok bize. Fenerbahçe’de duyduk bugün ama şu ana kadar diğer Avrupa’da mücadele eden takımlarımızdan böyle bir haber yok.

Son yıllarda olduğu gibi yine top FIBA ve Euroleague’de. Uzun süredir birlikte karar alamayan, takvim konusunda sorunlar yaşayan, hem oyunculara hem kulüplere hem de milli takımlara sıkıntılı anlar yaşatan Avrupa’nın iki lokomotif organizasyonu bakalım corona konusunda ortak karar alabilecekler mi, yoksa birisi sezonu iptal ederken diğer tamamlamaya mı çalışacak. Kararın ne olacağını tahmin etmek güç ama umarım iki organizasyon da önceliğin “insan sağlığı” olduğunu unutmadan risk minimuma inene kadar maçlara geri dönmezler. Ve tabi umarız Fenerbahçe’deki şüpheli isimlerin hepsinin testleri negatif çıkar.