16 Nisan 2024
Zeljko Obradovic

Ozan Balaban: “Obradovic’in Kontratı İçin 1 Yıl Önceden Program Yapılmalıydı!”

Zeljko Obradovic‘in Fenerbahçe Beko‘dan ayrılmasının yankıları devam ediyor.

Bu konuda bir önemli açıklama da Fenerbahçe Beko‘nun eski asbaşkanı Ozan Balaban‘dan geldi. Milliyet’e konuşan eski yönetici, koçun ayrılığı hakkında önemli ifadeler kullandı:

Obradovic gibi isimlerle anlaşma kontrat bitimine bırakılmaz. 1 yıl önceden program yapılır. Mayıs ayı geldiğinde henüz bir anlaşma olmadığını bildiğimde sıkıntı olabileceğini düşünüyordum.

Gönül kontratı vardır. Aziz Bey ile anlaşmaları 3 dakika sürdü, 5 dakika değil. En son İstanbul’a görüşmeye gelince ümitlendim. Obradovic’i yakından tanıdığım için parayı öne çıkarmaz. Ben anlaşılır diye ümitlendim ama olmayınca çok üzüldüm.

Avrupa’da Türk bayrağını dalgalandırdık. Galatasaray’ın aldığı UEFA Kupası’ndan sonra Fenerbahçe de bu başarının bir benzerini gerçekleştirdi. Biz de bunu yaptık. Hocama imkan veren Başta Aziz Bey ve yönetime teşekkür ediyorum.

“Bizimle çalıştığı dönemde CSKA Moskova ve Rusya Milli Takımı’ndan da teklif aldı. Çok yüksek kontrat teklif edilmesine rağmen bizimle mutlu olduğu için yola devam etti”

Her zaman önce ekibi, takımı ve oyuncularını düşünürdü. Önce onların parasını ödeyin derdi. Kendi parasını dert etmezdi.

Bizim dönemimizde en fazla 37 günlük bir gecikme yaşanmıştı. Burada bu sene ödemelerin gecikmesi futbola daha çok önem verilmesi Obradovic’i üzmüş olabilir

Bize sadece basketbolu öğretmedi. Kendisiyle birçok anımız var. Ama beni en çok etkileyenlerden biri var. Bir dönem takımda sakatlıklar arttı. Başkan Aziz Yıldırım da ‘Hocayla konuşalım oyuncu alalım o kadar yatırım yaptık’ diyor. Obradovic ise ısrarla ‘Almayacağız’ diyor. En son ben gittim, hediye aldım christmas günü. ‘Benim christmas başka tarih’ dedi ve gülerek şunları ekledi: Başkana teşekkür ediyorum. Oyuncu almayacağım. Sonra elimdeki oyunculara ne mesaj vereceğim? Ben yola çıktığım ekibime güveniyorum.

Milliyet

EDİTÖR YORUMU:

Ozan Balaban’a katılmamak elde değil… Sarı lacivertli yönetim kontrat konusunu geçen yazdan çözmeliydi, bu sezona bırakmamalıydı. Koç ne kadar sorun yok imzalarız dese de bunu gönül bağından söylemiştir ama ısrar edip konuyu profesyonel platforma getirip imzayı attırmak gerekirdi geçen yazdan. Hazır istediği transerler yapılmış De Colo ve Williams gibi önemli isimler kadroya katılmışken kendisi ile de kontrat yenilemesine gidilmesi gerekirdi. Sezon içinde takım kötü gittiği için ve yönetim futbola daha çok konsantre olduğu için kırılması normal ki üstüne bir de Covid çıkınca işi çok zorlaşmıştı Fenerbahçe’nin. Keşke daha profesyonel davranıp işi geçen yaz çözebilselerdi…