19 Temmuz 2024

Japonya Başbakanı: “Tokyo Olimpiyat Oyunları’nı Ertelemek Zorunda Kalabiliriz.”

Japonya Başbakanı Abe Şinzo, yaptığı açıklamayla coronavirüs salgını sebebiyle 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları‘nın ertelenmesi gerekebileceğini belirtti.

Japon Kyodo haber ajansına göre Abe her ne kadar daha önce etkinliğin planlandığı gibi gerçekleşeceğini açıklamış olsa da son parlemento toplantısında yaptığı konuşmada sporcu sağlığını öncelikli olarak düşünme zorunda olduklarını, bu önceliği baz alarak Olimpiyat Oyunları’nın ertelemek gerekebileceğini belirtti.

Bununla beraber başbakan Uluslararası Olimpiyat Komitesinin (IOC)’nin son karar merci olduğunu ama iptalin herhangi bir şekilde seçenek olmadığı hakkındaki görüşünü de yineledi.

Diğer taraftan ülkelerden ilk reaksiyon Kanada’dan geldi. Ülkenin olimpiyat omitesi, eğer Tokyo Olimpiyatları 1 yıl ertelenmesse organizasyona sporcu göndermeyeceğini bildirdi.

Komite yaptığı açıklamada, IOC’ye farklı çözümler için destek olmak istediklerini fakat böyle bir ortamda sporcuların Olimpiyat Oyunları’na verimli ve güvenli bir şekilde hazırlanmasının mümkün olmayacağını belirtti.

IOC, 22 Mart Pazar günü yaptığı açıklamada corona salgını nedeniyle Olimpiyat Oyunları’nın ertelenmesi konusunda farklı senaryoları görüştüklerini, 24 Temmuz’da başlaması planlanan oyunların farklı bir tarihe alınabileceğini belirtmişti.

Ancak açıklamanın sonunda yine iptal seçeneğinin söz konusu olmadığı, erteleme kararının da salgının yayılmasındaki değişim ve sporcuların sağlığına etkisi göz önüne alınarak 4 hafta boyunca düşünüleceği belirtilmişti.