Mehmet Okur: “Olimpiyat Vizesi Alarak Ülkemizi Gururlandırmak İstiyoruz

Posted by

29 Haziran 4 Temmuz tarihleri arasında Olimpiyat Elemelerinde mücadele edecek A Milli Basketbol Takımı’nın teknik kadrosunda yer alan Mehmet Okur AA’ya açıklamalarda bulundu. Detroit Pistons ve Utah Jazz formalarıyla NBA’de froma giyen ve şampiyonluk yaşayan yıldız isim deneyimlerini milli oyuncularla paylaşmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Avrupa Şampiyonası Elemeleri öncesi Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu ve koç Orhun Ene’nin kendisine davette bulunduğunu belirten Mehmet Okur, ilerleyen dönemde hedefinin antrenörlük yapmak olduğunu söyledi.

Milli takımın 2021 Tokyo Olimpiyat Oyunları’na gitmek oynayacağı eleme maçlarında teknik ekipte yer alan deneyimli yıldız genç oyuncularla deneyimlerini paylaşmaktan mutlu. Olimpiyat elemelerini geçerek olimpiyat vizesi almak istediklerini söyleyen Okur şunları söyledi:

“Daha önce kadın takımımız olimpiyat oynama başarısı göstermişti.  Şimdi sıra bizde. Yeni yeni takım halinde antrenmanlara başlayabildik. Oyuncular yorucu bir sezondan çıkmalarına rağmen oldukça hazır ve motive. Genç bir kadromuz var. Umarım Olimpiyat Elemelerinde istediğimiz sonucu alarak ülkeyi gururlandırırız.”

Oyunculara Mentörlük Yapıyor

Kariyerinde NBA şampiyonluğu yaşayan ve bir kez de all-star seçilen Mehmet Okur, genç oyunculara deneyimlerini aktarmaktan mutluluk duyduğunu şöyle ifade etti:

“Oyunculuğumda örnek aldığımız insanları takip ederek, yeri geldiğinde onlarla oynayarak ve onların destekleriyle bir yere geldik. Ekstra motivasyona tabii ki ihtiyaç duyuyorsunuz. Daha önce bu tecrübeleri yaşadığım için ben de hem bu deneyimlerimi paylaşmak adına A Milli Takım çatısı altında olmak istedim. Genç oyuncularla olmak gerçekten güzel. Onların içindeki ışığı, heyecanı ve sevinci görebiliyorsunuz. Oyunculara hem saha içinde hem saha dışında tecrübelerimi aktararak yardımcı olmaya çalışıyorum. Altın jenerasyonumuz var, çok da iyi çocuklar ve iyi çalışıyorlar. İnşallah ileride onları da birer NBA oyuncusu yapacağız.”

“Sporda inişler ve çıkışlar her zaman oluyor. Belli bir standardı tutturmak zorundasınız. Özellikle bunu onlara anlatmaya çalışıyorum. O iniş döneminin çok kısa olması gerektiğini, bu durumlardan çıkmaları gerektiğini, pozitif olunması gerektiğini ve her zaman hazır kalmak gerektiğini anlatıyorum.”

Oyunculara tecrübelerini aktararak onların kariyerlerinde en iyi noktaya gelmelerine yardımcı olmak istediğini vurgulayan Okur, şunları söyledi:

“Deneyimlerim, kariyerim, oynadığım takımlar, farklı sistemler, All-Star dönemindeki koşullarda basketboluna nasıl ekstra bir şeyler ekleyebilirsin, oralara gelebilmek için ya da NBA’de uzun seneler oynayabilmek için nelerin yapılması gerektiği yönünde paylaşımlar yapıyorum. Bunları saha içinde göstermeye çalışıyorum. Saha dışında da biraz da mental olarak eksiklerini gidermeye çalışıyorum. Kötü gittikleri dönemde ne zaman güçlü kalmaları gerektiğini anlatıyorum. Şu an her şey çok güzel gidiyor.”

İlerde Hedefim Antrenörlük Yapmak

Türk basketbolunda Aydın Örs, Ergin Ataman ve Orhun Ene gibi birçok önemli antrenörün olduğunu kaydeden Okur, ilerdeki hedefinin antrenörlük yapmak olduğunu açıkladı. Nerede koçluk yapmak istediği yönündeki soruya ise şu yanıtı verdi:

“Benim ABD’de 18-19 yılım oldu. Basketbolculuk kariyerim, emekli olduktan sonra oradaki faaliyetlerim oldu. Hedefim NBA’de devam edebilmek ama Avrupa ve Türkiye’de olursa bu kulvarda sıkı şekilde devam etmek istiyorum. İnşallah uzun seneler bu bana nasip olur. Kazandığım deneyimleri bu jenerasyona aktarmayı çok seviyorum. Bu işte daha uzun seneler çok şey öğreneceğimi ve kendimi geliştireceğimi biliyorum. Bu da beni çok heyecanlandırıyor.”

“Uzun Oyuncularımız Bu Jenerasyona Damga Vuracak”

2001 doğumlu oyuncuların da altın bir jenerasyon olduğunu belirten Okur, özellikle uzun oyuncuların önümüzdeki yıllara damga vuracağını şu sözlerle ifade etti:

“1979-1980 doğumlu oyuncuların yanında Hüseyin Beşok, Orhun Ene, Ufuk ağabeyler, Harun Erdenay da vardı. Gençler ve veteranlar bir araya gelince iyi bir kimya oluşmuştu. Şimdiki takımı da öyle görüyorum. Sertaç Şanlı, Avrupa’da oyunu domine edebilecek konumda. Onun gelmesiyle genç uzunlar daha da yararlı olacaktır. Bizim zamanımızda kısa fazlası ve uzun eksikliği vardı. Biz geldik o jenerasyonu yakaladık, sonra ’Kısa eksikliği var’ dendi. Şimdi Alperen, Furkan, Sadık, Ömer Yurtseven var. Sertaç da Avrupa’da tecrübe kazandı. Uzunlarımız bu jenerasyona damgasını vuracak gibi. Çok iyi karakterler, iyi çalışıyorlar. Uzun seneler başarılı bir şekilde onları izleyeceğiz.”

Anadolu Efes’in Turkish Airlines EuroLeague’de şampiyon olmasına da değinen Mehmet Okur konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Anadolu Efes sadece bu sene değil geçen sene de hak etmişti. Salgından dolayı geçen sezon  lig ertelendi. Akabinde mental olarak buralara gelmek çok zordu. Öyle bir sezondan sonra ’Çıtayı çok mu yükselttik’ psikolojisi de oluşabilirdi. Karşılarına kim çıkarsa çıksın bırakmadılar. Ergin ağabeyi de tebrik ediyorum, hepsini çok iyi motive etmiş. Anadolu Efes’i tebrik ediyorum.”

“Alperen’in NBA için Zamanı Geldi”

Beşiktaş formasıyla başarılı bir sezon geçiren ve NBA’ye gitmesi beklenen Alperen Şengün ile ilgili konuşan Okur, Alperen özel bir oyuncu olduğunu şu sözlerle dile getirdi:

 “Alperen’in zamanı geldi. Alperen 18-19 yaşlarında. Oraya ne kadar erken giderse, kendini fiziksel ve mental olarak hazırlarsa daha iyi olacak. Eskilerimizin bir lafı vardır ’Dayak yiye yiye dayak atmayı öğreniyorsun’ diye… Öyle bir ortama girecek. Dünyanın en iyi oyuncularına karşı hem savunma hem hücum yapacak. Eksiklerini ne kadar erken görürse giderme fırsatı bulacak. Gitmesi için erken değil.”

NBA’de mücadele eden Cedi Osman ile Furkan Korkmaz’ın performanslarını değerlendiren Okur, şunları söyledi:

“Cedi’nin takımı LeBron James’in ayrılmasıyla yeniden yapılanmaya gitti. Bu Cedi’nin işine yaradı, uzun süreler alabiliyor ama play-off’lara giremiyorlar. Furkan artık şampiyonluğa oynayan takımın bir parçası. Aldığı süreleri en iyi şekilde değerlendiriyor. Biz onlara olmuştuk, onlar da gençlere umut olup kapıları aralamak istiyor. Doğru yolda gittiklerine inanıyorum. ABD’de olduğum her zaman maçlarına gitmeye çalışıyordum. Yakın çevreye geldiklerinde de bir araya geliyorduk. Hem de şehirlerine gidiyordum. Maçlarına ve antrenmanlarına da gidiyordum. İnşallah buna Alperen de eklenecek. Her zaman onlarlayım. Ben saha dışında, onlar saha içinde inşallah Türkiye’yi gururlandırmaya devam edeceğiz.”

Kariyeri boyunca kendisini en çok etkileyen isimin Utah Jazz koçu Jerry Sloan olduğunu kaydeden  Okur, şunları söyledi:

“Beni en çok Jerry Sloan etkiledi. 7 sene antrenörlüğümü yaptı. Rick Carlisle, Larry Brown, Avery Johnson gibi NBA’in iyi koçlarıyla çalıştım ama Jerry Sloan’ın yeri benim için çok farklıydı. Ne olursa her şeyi yüzünüze söylüyordu. Bu tavrı çok hoşuma gitmişti. O gün oynanan maçta bir oyuncu istediklerini yapmıyorsa, bir sonraki karşılaşmada seti onun üzerine kuruyordu. Ben bu haline hayran kalmıştım. Ondan çok şey öğrendim.”

AA