Kristaps Porzingis: “Kanıtlamam Gereken Çok Şey Var”

Posted by

Dallas Mavericks‘in Letonyalı yıldızı Kristaps Porzingis, 2020-21 NBA sezonunda gösterdiği performansla hayal kırıklığı yarattı. Sezona sakat giren Porzingis, bilhassa play-offlarda bir türlü ritmini bulamadı.

Mavericks için endişe verici olansa Porzingis ile Luka Doncic’in geçtiğimiz sezon yakaladığı uyumu bu yıl sergileyememeleri oldu. İki sezon önce New York Knicks’ten takasla kadroya katılan Kristaps Porzingis, oynadığı oyunla sene boyunca eleştirilerin odağı oldu. Bu durum yıldız oyuncunun takımdaki geleceğinin de sorgulanmasına yol açtı.

Ancak buna rağmen Letonyalı yıldız, önümüzdeki sezon Mavericks‘e daha fazla yardımcı olmak istiyor. Yıldız isim, Instagram hesabından yaptığı paylaşımda taraftarlara seslendi ve önümüzdeki sezon hiç olmadığı kadar iyi bir şekilde parkelere döneceğini söyledi.

Letonyalı yıldız konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı:

“Sezon arasına girerken kanıtlamam gereken çok şey var. Bana yapılan eleştirilerin hepsini bir motivasyon kaynağı olarak kullanacağım. Sadece kontrol edebildiğim şeyler üzerine odaklanıyorum ve bu şekilde her gün oyunumu daha iyi hale getirmek için çalışacağım. Her şeye rağmen bu sürecin tadını çıkarmaya çalışacağım. Bana gösterdiğiniz sevgi ve destek için minnettarım.”

Eurohoops

Play-off ilk turunda Los Angeles Clippers‘a 4-3’lük skor ile elenen Mavericks’de Luka  Doncic takımı sırtlarken Porzingis performansıyla hayal kırıklığı yaratmıştı. Porzingis’in özellikle play-off’larda fazla top kullanamadığı için rahatsız olduğuna dair haberler de gündeme gelmişti.

Takas Edilmesi Oldukça Zor

2021-22 sezonuna doğru ilerlerken Mavericks’in Doncic’in çevresine yetenek tavanı daha yüksek bir oyuncular eklemesi gerekiyor. İki sezondur Sloven yıldız play-offlarda harikalar yaratmasına rağmen 2011 yılından beri play-off serisi kazanamadılar. Bunun için Dallas ekibinin Porzingis’i yaz döneminde takas edebileceği de konuşulan haberler arasında. Ancak takımıyla devam eden 4 senelik  yüklü bir kontratı bulunuyor. Ayrıca oyuncunun sakatlık geçmişine de bakınca takas edilmesi çok kolay bir iş değil.

Öte yandan Porzingis sağlıklı kalabildiği sürece hala Mavericks’e çok önemli katkı yapabilecek bir yetenek. Geçtiğimiz sezon diz sakatlığı sebebiyle sezon öncesi kampını kaçıran Letonyalı yıldız, 2018-2019 sezonundaki günlerine dönebilirse takımına önemli katkı verebilir.

Kritaps Porzingis, 72 maçlık normal sezonda 43 karşılaşmada süre alıp 20.1 sayı, 8.9 ribaunt, 1.6 asist ve 1.3 blok ortalamaları yakaladı. Fakat Clippers karşısında play-off serisinde istatistikleri trajik bir şekilde düşüş göstererek 13.1 sayı, 5.4 ribaunt ve 0.7 bloğa indi.