25 Mart 2023

NBA Başkanı Silver, Hayret Verici Bir Açıklama Yaptı!

ABD basınında çıkan haberlere göre NBA ekiplerden Phoenix Suns‘ın sahibi Robert Sarver, işyerinde süregelen uygunsuz davranışlar nedeniyle bir soruşturma geçiriyordu. NBA yönetimi de yapılan bu detaylı soruşturmanın ardından kendisine verilen cezları açıkladı.

Açıklamada Sarver’ın ırkçılık, cinsiyetçilik gibi konulara varan uygunsuz bir dil kullandığının altı çizildi. Ayrıca kadın çalışanlara karşı da eşit muamele yapılmadığı belirtildi. Bu tespitlerin arıdndan da kendisine 10 milyon dolarlık para cezası verildi ve 1 yıl süreyle de görevinden men edildi. Ama bu cezalar NBA’de bir daha yeri olmayacağını düşünen bir çok kişi tarafından hafif bulundu.

NBA başkanı Adam Silver‘ın da basın toplantısında yaptığı açıklamalar işleri epey çıkmaza soktu. “NBA sahiplerine neden farklı standartlar uygulanıyor?” sorusu üzerinde Silver şu tartışmalı sözleri söyledi:

Bir NBA takımına sahip olan birinin, diğer NBA çalışanlarının aksine özel hakları vardır. 10 milyon dolarlık para cezası ve 1 yıllık uzaklaştırmanın neye eşdeğer olduğunu ve bunu nasıl ölçebileceğimi bilemiyorum. Bu organizasyon sayesinde belirli bir yetkiye sahibim ve uyguladığım şey buydu. Onun takımını almaya hakkım yok… Bana göre, sonuçlar Bay Sarver için yeterince ağır.

Adam Silver’ın bu sözleri, NBA’de çifte standart uygulandığının bir kanıtı olarak resmedildi. Çifte standart tartışmalarının iyice alevlenmesinin ardından NBA sözcüsü Mike Bass açıklama yaptı. Bass, Adam Silver’ın sözlerinin tam aksini ifade etti:

Adam Silver’ın takım sahiplerinin haklarıyla ilgili bir soruya verdiği cevap, NBA oyuncularının, takım çalışanlarının ve takım sahiplerinin aynı davranış standardına tabi tutulmadığını öne sürmek anlamına gelmiyordu. Kesinlikle aynı standarda tabi tutuluyorlar.

Kaynak: Eurohoops