29 Mart 2023

Lebron ve Paul, Sarver İçin Verilen cezaları Yetersiz Buldular!

NBA ekiplerinden Phoenix Suns‘ın sahibi Robert Sarver geçirdiği soruşturmanın ardından işyerindeki uygunsuz davranışlar, cinsiyetçi ve uygunsuz bir dil, kadın çalışanlara eşit muamele kullanılmadığı gibi tespitlerle beraber NBA yönetimi tarafından tam 10 milyon dolarlık bir para cezasına artı 1 yıllık görevinden men cezasına çarptırılmıştı.

Ancak bir çok kişi onun NBA’de tekrar boy göstermemesi gerektiğini bekliyordu ve cezaları hafif buldular. Bu isimlerden ikisi de NBA’in tecrübeli yıldızları Lebron James ve Chris Paul oldular.

Los Angeles Lakers‘ın yıldızı LeBron James, ligde bu tür davranışlara yer olmadığını ve sürecin yanlış yönetildiğini belirtti:

Sarver hakkında anlatılanları şimdi birkaç kez okudum. Dürüst olmalıyım… Ligimiz kesinlikle bu süreci yanlış yönetti. Nedenini açıklamama gerek yok. Yazılanları okuyun ve kendiniz karar verin. Daha önce de söyledim ve tekrar söyleyeceğim, bu ligde böyle davranışlara yer yok. Bu ligi seviyorum ve organizasyonumuzu yönetenlere derinden saygı duyuyorum. Ama bu doğru değil. Hiçbir iş yerinde kadın düşmanlığına, cinsiyetçiliğe ve ırkçılığa yer yoktur. Takımın sahibi olmanız veya takımın formasını giymeniz önemli değil. Ligimizi değerlerimizin bir örneği olarak görüyoruz ve bu bizim değerlerimizden değil.

Phoenix Suns‘ın yıldız ismi Chris Paul ise Robert Sarver’a yönelik yaptırımların son derece yetersiz kaldığını ifade etti:

Diğerleri gibi ben de Robert Sarver’ın raporunu inceledim. Okuduklarımdan ötürü dehşete düştüm ve hayal kırıklığına uğradım. Özellikle kadınlara yönelik bu davranış kabul edilemez ve asla tekrarlanmamalıdır. Yaptırımların, hepimizin acımasız olduğunu kabul edebileceği bu davranışlar karşısında gerçekten yetersiz kaldığı görüşündeyim. Kalbim, bu süreçten olumsuz etkilenen insanLeBlarla beraber.

Robert Sarver’a verilen cezasına değinen Adam Silver’ın sözleri ise NBA’deki çifte standart tartışmalarını iyice alevlendirdi.

Kaynak: Eurohoops