25 Şubat 2024

Boris Diaw: “Son 10 Senede Her Takım Eşit Hale Geldi”

Fransa Milli Takımı, 2017 EuroBasket’te yaşadığı hayal kırıklığının ardından 2019 FIBA Dünya Kupası’nda bronz ve geçen yaz düzenlenen Tokyo Olimpiyatları’nda gümüş madalya kazanmayı başardı.

Bu yılki EuroBasket’te son 16 turu ve çeyrek finalde Türkiye ve İtalya karşısında rakiplerin maç sonunda yaptığı basit hatalardan faydalanarak maçları uzatma sonunda kazanıp, yarı finalde de Polonya’yı tarihi farkla yenerek EuroBasket finalinde İspanya’nın rakibi oldu.

Takımın genel menajeri ve eski NBA yıldızı Boris Diaw, Mozzartt Sport’a verdiği demeçte turnuvada oynanan basketbol kalitesi ve yarın oynanacak İspanya finali hakkında konuştu.

Turnuvada şu ana kadar kendisini en çok şaşırtan olayın Sırbistan’ın son 16 turunda elenmesi olduğunu belirten Diaw, şunları dile getirdi:

“Sırbistan’ın Elenmesine Şaşırdım”

“Sırbistan’ın elenmesi şu ana kadar turnuvada beni kesinlikle en çok şaşırttı. Sırbistan, oyuncu kalitesi açısından çok ileri gitmesi gereken son derece güçlü bir takım. Belki de sorunları Fransa’ya kıyasla ilk aşamada çok kolay olmalarıydı. İlk aşamamız son derece zordu, bu da bizi şu anda olanlara hazırlamış olabilir. Oyuncu listesine baktığımda, Sırbistan’ın erken elenmesine gerçekten şaşırdım. Daha fazla uyum olmasını, oyuncuların birbirini tamamlayıcı olmasını bekliyordum. İspanya gibi bir şey, her zaman zarar vermenin bir yolunu bulacaklar. Kaliteleri, hücum ve savunmadaki akıllı oyunlarıyla sizi incitmek, sizi konfor alanınızdan çıkarmak zor olduğunda sizi incitmek..”

Fransa’nın başarısında Terry Tarpey’in istatistik kağıdına yansıttıklarından çok sahaya koyduğu enerjiyle fark yarattığını belirten, Boris Diaw, sözlerine şöyle devam etti:

“İnsanlar onu daha önce tanımıyordu, Fransa’da oynadı. Onu takip ettik ve Kasım Dünya Kupası elemelerinde onu aramaya karar verdik. Harika oynuyor, harika gidiyor, doğru tavrı var, rekabetçi bir tavrı var. oyun, herhangi bir oyuncunun sahip olması gerektiği kadar gerçektir. Egosu yok, hiçbir şey istemiyor, takım için her zaman kirli işleri yapmaya hazır ve muazzam bir enerji getiriyor. Savunmada harika, her zaman ilk atlayan o. Takımın neye ihtiyacı varsa onu yapıyor.”

Basketbolu 2017 yılında bırakan San Antonio Spurs’un yıldızı Diaw, son 10 senede oyunun yaşadığı değişime ilişkin olaraksa şunları söyledi:

“Oyun Çok Değişti”

“Takımların oynama şekli çok değişti. Şimdi her şey daha üst bir seviyeye taşınıyor, takımlar diğerlerine benzer birçok şey yapıyor. Bu yüzden Avrupa ve Amerika’daki genel basketbol seviyesi oldukça benzer. Baktığımızda bile kıtamızdaki takımlar, kalite neredeyse aynı.”

“20 yıl öncesine gidersek, Sırbistan’ın bir şekilde, İtalya’nın başka bir şekilde, kısaca her ekibin nasıl oynayacağını biliyordunuz. Şimdi hepsi aşağı yukarı aynı şeyi yapıyorlar. Hücumdaki herkes ‘İspanyol pick ‘n roll’a odaklanıyor veya EuroLeague’in karakteristik özelliği haline gelen bazı şeyleri yapıyor.”

“Şu anda bazı şeyleri tahmin etmenin, bir takımı diğerinden ayıran şeyin ne olduğunu çözmenin senin için daha zor olduğunu hissediyorum. Maçlara hazırlanmak çok daha zor çünkü takımlar artık o anda oyundan en iyisini almayı düşünüyor. Pick’n roll şu anda en iyi şeyse, herkes onu çevirecek. Üç sayılık atışsa, o kadar. Takımlar giderek daha eşit hale geliyor.”

Basketnews