23 Nisan 2024

Polonya 2025 EuroBasket’te Dördüncü Ev Sahibi Ülke Oldu

Polonya Basketbol Federasyonu, resmi sitesinden duyurduğu üzere Polonya, 2025 EuroBasket turnuvasında dördüncü ev sahibi ülke olacak.

Daha önce FIBA tarafından şampiyonaya Kıbrıs, Letonya ve Finlandiya’nın ev sahipliği yapacağı açıklanmıştı. Dördüncü ev sahibi olaraksa halen savaşın sürmekte olduğu Ukrayna’nın başvurusu vardı.

Polonya, EuroBasket tarihinde daha önce 1963 ve 2009 şampiyonlarına ev sahipliği yapmıştı. Polonya Milli Takımı, hali hazırda 2025 EuroBasket’in ev sahiplerinden biri olduğu için turnuvaya direkt katılacak. Takım, FIBA Dünya Kupası Elemeleri ilk turunda elendiği için 2025 Avrupa Şampiyonası elemelerinde ilk maçına EuroBasket öncesi çıkmış ve Hırvatistan karşısında mağlup olmuştu.

Polonya, 2022 EuroBasket’te, çeyrek finalde Slovenya’yı eleyerek turnuvanın en büyük sürprizlerinden birine imza attı. Yarı finalde Fransa karşısında farklı mağlup olup elendi. Ancak takım Almanya ile bronz madalya maçına yarın çıkacak ve 1967’den bu yana ilk kez Avrupa Şampiyonaları’nda madalya kazanma şansına sahipler.