8 Aralık 2022

Jaleen Smith, FIBA’nın Devşirme Oyuncu Kuralı Hakkında Açıklamalarda Bulundu

EuroBasket 2022 boyunca, Fransa ve Sırbistan’ı bir kenara koyarsak neredeyse tüm takımların kadrosunda devşirme oyuncular yer aldı. Turnuva boyunca, bu isimlerin milli takımlardaki rolleri ve takım kimyasıyla olan uyumları büyük tartışma konusuydu.

Konuyla ilgili olarak Hırvatistan Milli Takımı’nın devşirme gardı Jaleen Smith açıklamalarda bulunurken, Karadağ, Hırvatistan gibi ufak ülkelerin devşirme oyunculara ihtiyacı olduğunu savundu.

Mozzart Sport’a verdiği demeçte ABD’li gard şunları dile getirdi:

“Hırvatistan gibi küçük ülkelerin buna ihtiyacı var. Özellikle, Hırvatistan ikiden beşe kadar pozisyonlarda iyi durumda, ancak yıllardır bir oyun kurucudan yoksunlar. İspanya gibi bazı milli takımlar hangi oyun kurucuyla oynayacağını seçebilir, ancak İspanya bile turnuva öncesi yaşanılan sakatlıklardan ötürü Lorenzo Brown’u kullanıyor. Onlara büyük kalite getirdi ve büyük ölçüde onun sayesinde yarı finaldeler.”

“Hırvatistan Yıllardır Gard Yetiştiremedi”

“Hırvatistan veya Karadağ gibi takımlar, bu kaliteyi getirebilecek taraftan oyuncular aramak zorunda. Hırvatistan’da yerli bir oyun kurucu geliştirmeye çalıştıklarını biliyorum ama yıllardır başarılı olamadı. Bu zor ve bu yüzden buradayım. Yerel bir oyun kurucu bulmak için elimden geldiğince yardım etmek istiyorum. Günün sonunda herkes kazanıyor. Çok yardımcı olabileceğimize inanıyorum.”

Turnuvada Sırbistan ve Fransa dışındaki tüm takımlar kadrolarından FIBA’nın izin verdiği gibi bir yabancı oyuncu kullanıyor. Son 16’ya kalan takımlar içinde özellikle gard pozisyonunda devşirme kullanan ekipler öne çıkıyor. Bunların başında Shane Larkin’i kullanan Türkiye, Kendrick Perry ile Karadağ ve Jaleen Smithli Hırvatistan başı çekiyor.

“Almanya ve Yunanistan arasındaki maça bir bakın. Muhtemelen EuroBasket tarihinde en çok sayı atılan maçlardan biri. İkisinin de sahanın bir ucundan diğer ucuna koşuşturmalarını, açık pozisyonlardan şut atışını izliyorsunuz. Büyük oyunlarda en zor şey savunmayı hazırlamak ve doğru gözlem yapmaktır.”

Basketnews

Modern basketbolda oyunun temposu artarak hücumlar genelde birebirler üzerinden rakibin en zayıf savunmacısı hedeflenerek izolasyon üzerinden oynanıyor. Yine de bu yılki EuroBasket’te şimdiye dek turnuva öncesi favori olarak gösterilen Yunanistan, Sırbistan ve Slovenya’dan hiçbiri çeyrek finali aşamadı.

Sürpriz sonuçların damga vurduğu turnuvada, günlük performanslar ve takım kimyası yıldız faktörünün önüne geçmeyi başardı. Bu durum da devşirme oyuncu tartışmalarının daha da alevlenmesine yol açıyor.