29 Mart 2023

Rudy Gobert: “Kendimize İnanmaya Devam Etmeliyiz”

FIBA EuroBasket 2022 yarı finalinde 16 eylül Cuma günü saat 18:15’te Polonya ile karşılaşacak Fransa’da, deneyimli uzun Rudy Gobert müsabaka öncesi açıklamalarda bulundu.

Fransa, son 16 turu ve çeyrek finalde Türkiye ve İtalya karşısında zorlanmasına karşın uzatma sonunda kazanmayı başaran taraf oldu. Minnesota Timberwolves’un yıldızı takımına altın madalya için güvendiğini şu sözlerle dile getirdi:

“Kazanmak için buradayım. Hedef bir altın madalya ve beni ancak bu tatmin edecek. Bu hedefe ulaşmak için daha da iyi olmaya çalışacağım. Bu takımın Avrupa’nın en iyisi olmak için yeterli kaliteye sahip olduğuna inanıyorum. Polonya’yı ve ardından bir tane daha yenmeliyiz. Ondan sonra mutlu olacağım.”

Fransa Milli Takımı’nın EuroBasket’te oynadığı iki eleme maçında 19.5 sayı, 15.5 ribaunt ve 24 verimlilik puanı ortalamaları yakalayan Gobert, takımın son iki karşılaşmadaki performansını şöyle değerlendirdi:

“Her şeyden önce kendimize inanmak için iyi yapmaya devam etmeliyiz. Oyundan maça iyiye gittiğimiz izlenimini edindim. Genç bir takım olarak bazı hatalar yapacağımızı biliyorduk. Bunun yapabiliriz. Tüm bunlardan çok şey öğreniyoruz ve tam da bunu yaptığımız görülüyor. Oyunun başında yarattıklarımızı boşa harcıyoruz. Bunu çözmeyi başarırsak, ritmimize daha hızlı geri dönmenin bir yolunu bulursak çok daha iyi olacak. İtalya’ya karşı zaten daha iyi oynadık, ancak daha fazlasını istiyoruz.”

Yarı finalde, turnuvanın en büyük sürprizlerinden birine imza atarak Slovenya’yı eleyen ve 55 yıllık aradan sonra ilk kez buraya çıkan Polonya karşısında ter dökecek Fransa’da deneyimli yıldız rakip hakkındaysa şöyle konuştu:

“Basketbolda her şeyin mümkün olduğunu biliyorduk. Oyunlarıyla, takım kimyasıyla ve dayanıklılıklarıyla beni etkilediler. On yıl önce Cholet’te birlikte oynadığım AJ Slaughter için çok mutluyum. Hikayeleri güzel ama biz kendimize bakıyoruz. Ulaşmak istediğimiz bir hedefimiz var ve bu bir altın madalya. Kazanmak için Polonya’ya karşı oynayacağımız bir sonraki maçta daha iyi basketbol oynamalıyız.”

basketnews