3 Aralık 2023

İtalya Sırbistan Karşısında Peri Masalı Yazdı

FIBA EuroBasket 2022 son 16 turunda İtalya, Sırbistan karşısında ikinci yarıdaki etkili savunması ve yayın gerisinden bulduğu isabetlerle 86-94 kazanarak çeyrek finalde Fransa’nın rakibi oldu.

İtalya ilk yarı boyunca Nikola Jokic’i boyalı alanda durduramadı ve ribauntlarda rakibine büyük üstünlük kuran Sırbistan maçın direksiyonundaydı. İkinci yarıda baş antrenör Gianmarco Pozzeco’nun ikinci teknik faulünü alıp oyundan ihraç edilmesinin ardından çok daha iyi performans veren İtalya, hem Jokic’in pas kanallarını kapattı hem de Sırpları ana oyun planından çıkardı.

MAÇIN TÜM İSTATİSTİKLERİ İÇİN BKNZ:

Turnuva genelinde gardlarından istediği skor katkısını alamayan İtalya’da Marco Spissu yayın gerisinden 6/9 isabetle 22 sayı üretti. Nicolo Melli hem Nikola Jokic’in savunmasında bilhassa ikinci devre çok iyi iş çıkarırken, hem de hücumda Sırp uzunun ikili oyun zafiyetini iyi değerlendirdi ve maçı 21 sayı, 6 ribaunt, 4 asist, 2 blok ve 2 top çalmayla noktaladı. Anadolu Efes’in yeni transferi Achille Polonara ise 16 sayısının 8’ini son çeyrekte üretirken galibiyette önemli pay sahibiydi.

Sırbistan cephesindeyse Nikola Jokic 19’u ilk yarıda olmak üzere maçı 32 sayı, 13 ribaunt ve 4 asistle noktaladı. Vasillije Micic ise 16 sayı ve 8 asist üretse de; bu performanslar ikinci yarıdaki İtalyan fırtınasını dindirmeye yetmedi.