25 Şubat 2024

Laurie Markkanen Yıldızlaştı; Finlandiya Hırvatistan’ı Yenip Çeyrek Finale Yükseldi

FIBA EuroBasket 2022 son 16 turunda Finlandiya, Hırvatistan engelini Utah Jazz’ın yeni yüzü Lauri Markkanen’in 43 sayılık performansıyla aşmayı bildi.

Bu sonuçla çeyrek finale yükselen Finlandiya, dün Litvanya engelini aşan İspanya’nın rakibi oldu.

MAÇIN TÜM İSTATİSTİKLERİ İÇİN BKNZ:

İki takımda maça hücumda oldukça tempolu başlarken Hırvatistan ilk yarıda Krunoslav Simon ve Bojan Bogdanovic’in basketleriyle oyuna tutundu. Ivica Zubac’ın sakatlığı sebebiyle yalnızca 3 dakika süre aldığı mücadelede Hırvatlar boyalı alan üstünlüğünü ele alamadı. Savunmada geriye koşma problemleri yaşarken yaptıkları 13 top kaybından potalarında 18 sayı gördüler. Lauri Markkanen’i hiç yavaşlatamadılar ve son bölümde Fin yıldızın etkili performansına engel olamayarak maçı kaybettiler.

Finlandiya’da Lauri Markkanen 43 sayı, 9 ribaunt, 3 asist ve 3 top çalmayla maçın yıldızı olurken, Avrupa şampiyonları tarihinde bir maçta en çok skor üreten üçüncü oyuncu oldu. Sasu Salin galibiyete 17 sayı ve 5 ribauntla katkı verdi.

Hırvatistan cephesindeyse Bojan Bogdanovic 23 sayı ve 5 ribauntla oynarken yayın gerisinden sadece %20 ile oynadı. Dario Saric’in 12 sayı, 9 ribaunt ve 6 asistlik katkısı galibiyet için yeterli olmadı.