25 Şubat 2024

Mateusz Ponitka Büyük Oynadı; Polonya Ukrayna Engelini Aşıp Çeyrek Finale Yürüdü

FIBA EuroBasket 2022 son 16 turunda Polonya, Ukrayna karşısında Mateusz Ponitka liderliğinde 86-94 kazanarak çeyrek finale yükseldi.

Polonya’nın çeyrek finaldeki rakibi Belçika’yı farklı geçen Slovenya olacak.

Maça Ukrayna etkili başlasa da Polonya ilk çeyrekte A.J. Slaughter’ın etkili oyunuyla skordan kopmadı. Hafif sakatlığı olmasına karşın ABD’li gard maçı 24 sayıyla noktalayarak takımın ne skorer ismi oldu.

Maç genelinde büyük çekişme vardı. Ukrayna son 3 dakikaya 8 sayı geride girmesine karşın 1 dakika kala farkı tek topa kadar indirdi. Fakat Polonya Mateusz Ponitka liderliğinde skor üstünlüğünü elden bırakmadı ve maçı da 86-94 kazanmayı bildi.

MAÇIN TÜM İSTATİSTİKLERİ İÇİN BKNZ:

Polonya’da Mateusz Ponitka 22 sayısının 10’unu son çeyrekte kaydederken, 9 ribaunt, 6 asist ve 3 top çalmayla sahanın yıldızıydı. A.J. Slaughter 24 sayısının yanında galibiyete 5 ribaunt, 4 asist ve 2 top çalmalık katkı verdi. Aleksandar Balcerowski  ise 14 sayıyla öne çıkan bir diğer isimdi.

Ukrayna cephesindeyse kenardan gelen Issuf Sanon 13 sayı ve 8 asistle oynarken, Vyacheslav Bobrov 15 sayı, Svi Mykhailiuk ise 12 sayı, 8 ribaunt ve 4 asistle öne çıkan isimler oldu.