29 Mart 2023

Svetislav Pesic İtalya Mağlubiyetinin Ardından Açıklamalarda Bulundu

FIBA EuroBasket 2022’de ilk turu yenilgisiz lider tamamlayan Sırbistan, son 16 turunda İtalya karşısında son çeyrekte oyundan düştü ve maçı 86-94 kaybederek turnuvaya veda etti.

Sırbistan, geçen yıl ev sahipliğini üstlendiği Olimpiyat Elemeleri’nde İtalya’ya finalde kaybettikten sonra elenmişti. Bu başarısızlık o dönem takımın başında bulunan Igor Kokoskov’un görevinden alınmasına yol açmıştı.

Maçın ardından Sırbistan Milli Takımı’nın baş antrenörü Svetislav Pesic açıklamalarda bulunurken, şu ifadeleri kullandı:

“Mükemmel bir takımımız var. Takımımız çok iyi basketbol anlamında iyi bir gelişme kaydetti. Tabii bu geceki gibi maçı kaybederseniz, bir sonraki tura kalamazsanız bu bir hayal kırıklığı. Ama ben üzgünüm. iyi oyuncularımız olduğuna çok ikna oldum. Özellikle de burada bulunan bu grup. Yaşadığımız bir talihsizlikti.”

Sırbistan, Tokyo Olimpiyatları’nı evinde oynadığı eleme turnuvasını kaybederek kaçırdıktan sonra FIBA Dünya Kupası Elemeleri’nin ilk turunda da beklentilerin oldukça altında kalmıştı. Nikola Jokic’in takıma katılmasının ardından ikinci turda Türkiye ve Yunanistan karşısında kazanarak EuroBasket öncesi iyi sinyaller veren Sırbistan, turnuvanın en büyük favorileri arasında gösteriliyordu.

Yaşanan hayal kırıklığının ardından Sırbistan cephesinde baş antrenör Svetislav Pesic’in kadro tercihleri de kamuoyunda ayrı bir tartışma yaratacak. Deneyimli teknik adam turnuva öncesi takımın kaptanlarından Milos Teodosic’i kadrodan çıkarmıştı.