15 Nisan 2024

Ettore Messina: “Avrupa’da Tüm Uluslararası Müsabakalar Ertelenmeli”

İtalyan devi Olimpia Milano’yu çalıştıran Ettore Messina kulübün internet sitesinde paylaştığı mektupla kovid-19 salgını sürecinde Euroleague, Eurocup ve FIBA organizasyonlarının askıya alınmasını istedi.

Olimpia Milano’nun resmi internet sitesinden paylaştığı mesajda Ettore Messina kıta Avrupa’sında artan vaka sayılarından ötürü tüm uluslararası müsabakaların ertelenmesini istedi. Bu periyotta domestik liglerin bir an önce tamamlanmasını öneren İtalyan koç ilerleyen süreçte uluslararası organizasyonlar sıkıştırılmış bir takvimle oynanabileceğine işaret etti.

Ettore Messina’nın paylaştığı mektup şu şekilde:

Sevgili basketbol dostları,

Süregelen birçok düşünceden sonra, bana zamanının beş dakikasını vermeye istekli olacak kişilere bir mesaj göndermeye karar verdim.

Uluslararası basketbolda uzun bir kariyer yaşadığım için şanslıydım.Takımlarım FIBA, Euroleague ve ULEB rehberliğinde basketbol için gurur ve saygıyla yarıştılar.

Zaman zaman anlaşmazlıklar ve tutarsızlıklar olsa bile, merhum Bay Stankovic ve Bay Baumann’ın liderliğine ve vizyonuna her zaman saygı duydum. Bay Portela ve Bay Bertomeu’nun uzun süredir arkadaşı olduğum için kendimle gurur duyuyorum. Şu anda ULEB Başkanı olan Bay Van Den Spiegel’e koçluk yapmaktan onur duyuyorum.

Çok ciddi ve zorlu zamanlarda yaşıyoruz. Çoğu Avrupa ülkesinin hükümetleri, insanları kovid-19’dan korumak için toplulukları veya bazı kısımlarını kilitlemeye odaklanan kararlar aldı. Her hafta daha fazla oyuncu, koç veya kulüp üyemizin test sonucu pozitif çıkıyor. Her ülkede veya uluslararası yarışmalarda gittikçe daha fazla oyun erteleniyor.

Uluslararası seyahatlerdeki zorluklar, ekipler ve hakemler için ciddi sağlık sorunlarını yaratmaktadır.

Yakında ertelenen oyunları oynamak için sıkışan fikstürde zaman olmayacak. Müsabakaların sonuçları giderek kimin daha çok şanslı olacağına, takımında diğerlerine kıyasla daha az enfeksiyonla karşılaşacağına bağlı olacak.

Tüm bu nedenlerle ve büyük bir alçakgönüllülükle, oyunun tutkulu bir hayranı olarak, liderlerimizden bir dakika ayırmalarını, yakın geçmişte onları ayıran farklı fikirleri bir kenara bırakmalarını ve basketbolun iyiliği için bir masaya oturup ortak bir çözüm bulunana kadar oradan ayrılmamalarını rica ediyorum.

Şimdilik, tek mantıklı seçenek, Avrupa rekabetini askıya almak. Ülke içinde seyahat etmek daha kolay olacağı için, önümüzdeki dört ay içinde ulusal liglerin sezonlarını bitirmelerine izin vermek gibi görünüyor. Bundan sonra, belki Mart veya Nisan’dan itibaren, tüm Uluslararası turnuvalar, Olimpiyatlara hazırlanmak için uygun zamanda umarım bitirilebilir. Belki de KOVID o zamana kadar sınırlandırılacak veya kapatılacaktır.

Tabii ki, televizyonların ve sponsorların da iştirak etmesi gerecek; ancak liderlerimizin kurduğu ortak bir birliktelik kesinlikle onlara katılmalarına yardımcı olacaktır.

Katılımcıların sağlığı ve yarışmanın dürüstlüğü önceliklerimizdir ve taraftarlar olarak liderlerimize kararları için sonsuza dek minnettar olacağız.

Saygılarımla,

Ettore Messina

Kaynak: Olimpia Milano