29 Mart 2023

Goran Dragic: “Keşke Doncic ile Birlikte Daha Çok Oynayacak Kadar Genç Olsaydım”

Slovenya, 2017 EuroBasket’te şampiyonluğa ulaşırken 31 yaşındaki Goran Dragic turnuvanın MVP’si seçilmişti. Aradan geçen 5 senenin ardından 2017 şampiyonluğunda Dragic’e partnerlik eden Luka Doncic, Slovenya takımın direksiyonuna geçti.

Goran Dragic, ilerleyen yaşından ötürü 2017 şampiyonluğundan sonra milli takımdan emekli olduğunu açıklamıştı. Ancak 2022 EuroBasket öncesi takım arkadaşlarının baskısıyla milli formaya son bir dans yapmaya karar verdi.

Bu kez Luka Doncic’e yardımcı olmak için elinden geleni yapmaya kararlı gözüken Chicago Bulls’un gardı, basketnews’e verdiği demeçte, milli takıma dönüşü, Luka Doncic’in turnuvadaki performansı ve şampiyonluk şansları hakkında açıklamalarda bulundu.

“Kazandığımız sürece milli takımda oynamak harika bir duygu. Ancak maçtan sonra soyunma odasına gittiğimde tüm vücudumun ağrıdığını hissediyorum ve o zaman tekrar aldığım kararı gözden geçirmem gerektiğini düşünüyorum. Ama buna değer. Harika bir takıma sahibiz. Bundan zevk alıyorum.”

Mevcut kadronun 2017’de şampiyonluğa ulaşan kadrodan çok farklı olduğunun altını çizen 36 yaşındaki NBA yıldızı, konuyla ilgili şöyle konuştu:

“2017’ye Kıyasla Farklı Bir Kadromuz Var”

“2017 yılına kıyasla çok farklı bir kadromuz var. O şampiyonada Anthony Randolph ve Gasper Vidmar’a sahiptik. Pota altında çok fazla opsiyonumuz vardı. Farklı bir kadroya sahip olmamıza rağmen zayıf ve güçlü yanlarımızı biliyoruz. Gücümüzü sahaya yansıttığımız müddetçe her takımı yenebilecek kapasitedeyiz. Takımın en büyük artısı Doncic’in artık tecrübe kazanmış olması. Artık 18 yaşında değil.”

2017 şampiyonasında henüz 17 yaşındayken Slovenya’nın şampiyonluğunda Goran Dragic’in yanında Robin rolünde iyi bir turnuva geçiren Luka Doncic, 2022 EuroBasket’te şu ana kadar sergilediği performansla takımı sırtlamış durumda. Doncic hakkında konuşan Goran Dragic şunları dile getirdi:

“Doncic En İyisi”

“Bence dünyadaki en iyi oyuncu olabilir. Henüz 23 yaşında olmasına rağmen inanılmaz tecrübeli ve her maç isterse 40 sayının üzerine çıkabilir. Oyunun temposunu belirliyor. Çok fazla silaha sahip. Şut atabiliyor, pozisyon hazırlıyor ve ribaunt alıyor. O, basketbol sahasında bir astronot gibi kendi başına her şeyi yapmaya kadir.”

Dragic hali hazırda 36 yaşına geldi ve Luka Doncic ile arasında 13 yaş fark var. Kariyerinin son demlerini yaşarken, 2017 EuroBasket’te zafere ulaşılmasında kendisine yardımcı olan Luka’ya bu turnuvada yardımcı olmak istiyor.

“Keşke Doncic ile daha fazla birlikte oynama şansına sahip olacak kadar genç olsaydım. Şu ana kadar sadece iki Avrupa Şampiyonası oynayabildik. Bu deneyim ilkinden farklı. Artık 36 yaşındayım ve o en iyi döneminde. Şu anda onunla birlikte oynamanın tadını çıkarmaktan başka bir şey düşünmüyorum.”

Kaynak Basketnews

Slovenya EuroBasket çeyrek finalinde Çarşamba günü Berlin’de Polonya ile 21:30’da karşı karşıya gelecek.