29 Mart 2023

Gordon Herbert: ”En Güçlü Yanımız Takım Kimyamız”

Almanya, EuroBasket 2022’de ev sahibi olarak şu ana kadar geride kalan 6 maçta sadece Slovenya’ya kaybetti. Son 16 turunda Karadağ karşısında 27 sayı farkla önde olmalarına karşın ikinci yarıda Franz Wagner’in sakatlanarak oyunu terk etmesinin ardından son bölümde karabasandan uyandılar ve zor olsa da maçı 85-79 kazanmayı bildiler.

Çeyrek finalde ise Gordon Herbert yönetimindeki Almanya’yı turnuvanın namağlup unvanına sahip tek takımı Yunanistan bekliyor. Kanadalı baş antrenör yarınki maç öncesi düzenlenen basın toplantısında Giannis Antetokounmpo’yu nasıl durdurmaya çalışacağına dair bazı ipuçları verdi.

“Maç içinde defansif geçiş çok önemli olacak. Nasıl yapacağımı henüz bilemesem de Giannis’i yavaşlatıp çıkıp kendi oyunumuzu oynamalıyız.”

Son 16 turunda Çekya ilk yarı boyunca ördüğü duvarla Yunan yıldızı dört sayıda tutmayı başardı ve geçiş hücumlarından potasında oldukça az baskete izin vererek Yunanistan’ın ritim bulmasın önledi. Ancak ikinci yarıda; özellikle de son çeyrekte parkede bambaşka bir Greek Freak vardı.

Alman Milli Takımı’nın baş antrenörü Herbert rakibe büyük saygı duyduğunu şu sözlerle dile getirirken sakat oyuncular Franz Wagner, Nick Wiler-Babb ve Johannes Voigtmann’ın durumları hakkında da şunları dile getirdi:

“Dünyanın en iyi takımlarından birine karşı oynayacağız.  Karadağ maçını kaçıran Weiler-Babb’ın durumu şüpheli. Bizim için hayatta kalmak önemli olacak. Bugünü dinlenerek geçirdik. Rotasyonumuz 9 kişiye indi. Bekleyip yarın ne olacağını göreceğiz.”

Kanadalı teknik adam yönetiminde Almanya EuroBasket’te zorlu B grubunda sadece Slovenya’ya kaybederken çeyrek finale 5-1’lik dereceyle geldi. Herbert, başarılarının sırrını takım kimyasına bağlarken, sözlerini şöyle noktaladı:

“Şu ana kadar takım kimyamız en güçlü yanımızdı. Oyun planına her maç sadık kaldık. Tabii bir de bireysel anlamda iyi oyuncularımız var.”

Almanya Yunanistan eşleşmesinin galibi 16 eylül Cuma günü İspanya Finlandiya galibiyle yarı finalde kozlarını paylaşacak.