23 Mart 2023

FIBA Oyun Kurallarında Değişikliğe Gidiyor

FIBA, bugün resmi sitesinden duyurduğu üzere oyun kurallarından üç önemli değişikliğe gidecek. Yeni kural değişiklikleri 1 ekim tarihinden itibaren geçerli olacak.

Buna göre, her iki takımın koçuna da müsabaka hakemlere itiraz hakkı tanınacak. Koçların yaptıkları itiraz hakları haklı bulunduğu takdirde, yeni itirazda bulunabilecek ve başka pozisyonlar için de itirazda bulunabilecek. Bu kuralın bir benzeri üç sezondur NBA’de uygulanmakta. Aynı zamanda EuroLeague’in de benzer bir kuralı bulunuyor.

Bunun yanında kural kitabındaki en önemli değişiklik ise son EuroBasket’te tartışma yaratan sportmenlik dışı faul kuralında yaşanacak. Buna göre, maçların son iki dakikasında ve uzatma devresinde sportmenlik dışı faul kuralı değişecek. Yeni kurala göre, maçların son iki dakikalık bölümü ve uzatma devrelerinde çalınan sportmenlik dışı fauller iki atış artı kenar yerine tek atış ve faul yapılan takımın topu kenardan oyuna sokmasıyla cezalandırılacak.

Ayrıca FIBA birinci seviye müsabakalarda artık LED cam zemin kullanacak. Bu sayede oyun çizgilerinin daha rahat görülmesi ve oyuncu sağlığının korunması yanı sıra hayranla tarafından maç izlemenin daha keyifli bir hal alması amaçlanıyor.

Hızlı hücuma çıkan oyuncuya yapılan sportmenlik dışı faul için yeni hakem sinyalleri ve IRS prosedürü için ifadeler güncellendi.

Konuyla ilgili olarak FIBA, FIBA Hakem Operasyonları, FIBA hakemleri, FIBA hakem eğitmenleri ve basketbol koçları için Ekim ayının başında yürürlüğe girecek olan basketbol kurallarındaki önemli değişikliklere odaklanan bir dizi web semineri gerçekleştirdi.