28 Mayıs 2023

Jorge Garbajosa Lorenzo Brown’un Milli Takımdaki Geleceği Hakkında Açıklamalarda Bulundu

İspanya Milli Takımı’nda EuroBasket öncesi oyun kurucu rotasyonunda yaşanan sakatlıklardan ötürü koç Sergio Scariolo’nun isteği doğrultusunda Lorenzo Brown vatandaşlık alarak devşirme oyunu statüsünde takıma katılmıştı.

Takımın EuroBasket 2022’de aldığı altın madalyada büyük pay sahibi olan ABD’li gardın geleceği hakkında İspanya Basketbol Federasyonu Başkanı Jorge Garbajosa Marca gazetesine açıklamalarda bulundu.

“Her açıdan sahada 12 İspanyol oynadı. Söylediklerine rağmen, Lorenzo diğer milli takım üyeleri gibi İspanyol formasının ağırlığını hissetti ve aksini söylemek doğru olmaz. Finalden önceki gece, Brown’un bir yorgunluk krizi geçirdiği doktorlar tarafından teşhis edildi. Dinlenemiyor ve hareket bile edemiyordu. Finalde oynayabileceği konusunda birçok şüphemiz vardı. Sahada olmak için her şeyi yaptı. Zaferi en çok o kutladı ve takım onu seviyor.”

Lorenzo Brown, İspanya’nın Avrupa şampiyonasındaki altın madalya yolculuğunda etkili oldu. Yaz döneminde Maccabi Tel Aviv ile anlaşan gard, dokuz maçta 17.1 sayı, 2.0 ribaunt, 8.5 asist, 1.2 top çalma ve 16.7 verimlilik puanı ortalamaları tutturarak EuroBasket’in en iyi beşine seçildi.

“Brown, İspanyol basketboluna yardım etmeye ve hayalini gerçekleştirmeye geldi. Eleştiri geleceğini düşünerek karar verdik ama her zaman takım için en iyisini arıyoruz. Zaman bize bunun iyi bir karar olduğunu söylüyor ama aynı zamanda yapmamız gereken de buydu. Lorenzo oynamak istedi ve ona ihtiyacımız vardı. Juan Nunez gibi genç oyuncular bile onun takım arkadaşlarını daha iyi hale getirme yeteneğinden faydalandı.”

“Lorenzo sadece tek bir EuroBasket için burada değil. Bize yardım etmeye ve veda etmeye gelen birini sevmiyorum. Fikir şu ki Lorenzo bizimle devam edecek. Sonra içinde bulunduğumuz şartlara bakacağız ve birlikte devam edip edemeyeceğimizi göreceğiz. Lorenzo kendini çok rahat hissetti ve mutlu görünüyordu. Takıma çok hızlı bir şekilde entegre oldu”