19 Haziran 2024

12 Dev Adam Avrupa Şampiyonası Grup Maçlarını Gürcistan’da Oynayacak

A Milli Basketbol Takımı, 1-18 Eylül 2022’de düzenlenecek FIBA Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda grup maçlarını Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te oynayacak.

FIBA 2022 Avrupa Basketbol Şampiyonası 1-18 Eylül 2022 tarihleri arasında dört farklı ülkede düzenlenecek. 24 takımın 4 farklı grupta mücadele edeceği turnuvanın grup karşılaşmalarına Almanya, Çekya , İtalya ve Gürcistan ev sahipliği yapacak. Ev sahibi ülkelerin kura çekimi öncesi gruplarında mücadele edecekleri bir takımı belirleme hakkı bulunuyor. Daha önce Almanya, Litvanya’yı, Çekya Polonya’yı, İtalya ise Estonya’yı kendi grubundaki altı takımdan biri olarak seçmişti. Gürcistan’ın da Türkiye’yi seçmesinin ardından 12 Dev Adam’ın grup maçlarını Tiflis’te oynayacağı kesinleşti.

FIBA Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda grup maçları 1-8 Eylül tarihlerinde dört farklı ülkede oynanacak. 24 takımın 4 grupta mücadele edeceği turnuvanın ilk etabında gruplarında ilk dört sırayı alacak takımlar bir üst tura yükselecek. 16 takım gruplarında elde ettikleri sıralamaya göre birbirleriyle çapraz eşleşecek. Son 16 turu 10-11 Eylül tarihlerinde Almanya’nın Berlin şehrinde oynanacak.

12 Dev Adam Hırvatistan, İsveç ve Hollanda ile birlikte yer aldığı eleme grubunu üçüncü sırada tamamlayarak turnuvaya katılma hakkı kazanmıştı. Tarihinde on dördüncü defa Avrupa Şampiyonası’na katılacak Türkiye turnuvada Slovenya, Polonya ve Hırvatistan ile beraber üçüncü torbada yer alacak. FIBA Avrupa Basketbol Şampiyonası’nın kura çekimiyse 29 Nisan günü Almanya’nın Berlin şehrinde gerçekleşecek.