26 Mayıs 2024
FIBA

FIBA Kadın Hakemlerin Sayısını Artırıyor

Lisanslı kadın hakemlerin sayısının artması için Uluslararası Basketbol Federasyonu harekete geçmeye karar verdi. 2021-2023 dönemi olarak da bilinen yeni döngüde, FIBA Oyun Yetkilileri, FIBA Lisanslı kadın hakemlerin sayılarının artması için çalışacak.

FIBA Lisansı bulunan kadın hakemlerin sayılarının artması için harekete geçen Uluslararası Basketbol Federasyonu, yeni döngüde sayıyı artırmaya kararlı olarak hareket ediyor.

Dünya çapındaki FIBA Lisanslı kadın hakemler bundan sonraki süreçte artık çok daha fazla görülecek.

2019-2023 döngüsü adına FIBA’nın stratejik hedeflerinden biri de ‘Basketbolda Kadınlar’ kapsamı olmuştu. Bu çerçevede FIBA Merkez Kurulu, 2021-2023 lisans dönemi için de harekete geçti.

Edinilen bilgilere göre her ulusal federasyon için ekstra bir kadın hakem lisans tahsisine izin verilmesi kararlaştırıldı. Duyuru tüm dünyada büyük anlamda yankı uyandırırken, FIBA’nınn ise bu anlamda beklentisi bulunuyor.

Kadın Lisanslı hakem sayısında %20 %30 oranında bir artış yaşanması hedefleniyor.

50 Yaş Sınırında Değişiklik Onaylandı

Öte yandan aynı zaman dilimi içerisinde, aynı lisans dönemi için komisyon üyesi adaylarına da, kadın adaylara öncelik tanınması için ek lisans tahsis edileceği öğrenildi.

Ayrıca FIBA Merkez Kurulu, yapmış olduğu duyuruda 50 yaşına gelmiş hakemlere de aynı görevde devam etme fırsatını değerlendirdiğini belirtti. Ve bu anlamda belirtilen iç yönetmelik değişikliklerini de onayladığı bilgisini paylaştı.

Güncel Yazılar