26 Mayıs 2024

Ergin Ataman: “Yok sayılmış Bir Lig, Türkiye’ye Büyük Prestij Kaybı Yaşatır.”

Anadolu Efes‘in başarılı koçu Ergin Ataman, A Spor’un canlı yayınına bağlanarak gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Ataman, “Haziran ayının ortalarına doğru basketbol ligleri başlayabilir.” ifadelerini kullandı.

Tecrübeli koç salgın günlerinde takımın nasıl çalıştığına ve liglerin ne zaman dönebileceğine dair önemli açıklamalarda bulundu:

  • Yabancı oyuncularımızın yarısı ailesinin yanına gitti ama onları sürekli takip ediyoruz. Hepsine program verdik, evlerinde uyguluyorlar. Maçların başlamasından 1 ay kadar önce Türkiye’ye dönecekler.
  • İki-üç haftadır kulüp tesislerimizi açıyoruz ve evde çalışma imkanı olmayan oyuncular en fazla 3 kişilik gruplar halinde asistan koçlarımızla temassız antrenman yapıyor. Ben de zaman zaman gidip denetliyorum.
  • Haziran ayının ortalarına doğru basketbol ligleri başlayabilir. % 100 taraftarsız oynanmasının planlandığı yönünde duyumlarım var.
  • Ligin 4’te 3’lük bölümü oynandı. Ligde lideriz. Futbol ligleri oynanacaksa basketbol ligleri de mutlaka oynanmalı. Bu belki de Ağustos’ta olabilir. Yok sayılmış bir lig, benim adıma kabul edilemeyecek bir şey. Türkiye bu konuda büyük prestij kaybı yaşar.
  • Her kulübün kendi dinamikleri var, sponsorları veya gelirleri doğrultusunda bu durumdan etkilendi. Barça’da % 70 maaş indirimi yapıldı. R. Madrid’de de % 10-20 arası düşünülüyor. Ama Türkiye’de böyle bir adım atılmış değil. Herhangi bir duyum da almadım.
  • Futbolda UEFA’nın yapmayı düşündüğü gibi, Avrupa’nın büyük liglerinde planlandığı şekilde, EuroLeague’in de Temmuz ayında başlaması düşünülmeli. Elbette kulüplere de önceden haber verilmeli.

Anadolu Efes’in hem BSL’de hem de Euroleague’de lider olduğunu ve sezon askıya alınmadan önce ne kadar formda olduğunu biliyoruz. Koç Ataman da bence bu sebepten dolayı sezonun tamamlanması konusuna biraz duygusal yaklaşıyor bence. Ancak unuttuğu bir şey var ve bu çok önemli. Oyuncuların ve takımların lige yeniden hazırlanmak için en az 6 haftaya ihtiyaçları olacak ve geri gelecek oyuncuların 14 günlük karantina süreci olacak. Ayrıca normal şartlarda yeni sezon Eylül-Ekim gibi zaten başlıyor. Bu sıkışık takvimde 2019-20 sezonunun kalanını oynatmaya çalışmak, zorlamak 2020-21 sezonunu da oyuncu sağlığı yani sakatlıklar açısından riske atmak demektir. Sezonu yarım yamalak hızlandırılmış bir programla ve seyircisiz maçlar yaparak, üstelik de bu maçları yabancısı olmayan bir çok takımla oynayarak sezonu tamamlamanın da kimseye prestij kazandırmayacağını düşünmüyorum…