18 Temmuz 2024

Micic: “Benim Hikayem, Hayatta Birçok Şeyin Mümkün Olduğunun İyi Bir Örneği.”

Anadolu Efes‘in Sırp yıldızı Vasilije Micic, Turkish Airlines Euroleague‘in resmi internet sayfasına verdiği röportajda bir çok konuda önemli açıklamalarda bulundu.

Tecrübeli oyun kurucu Anadolu Efes‘e gelene kadarki kariyer gelişimi, ülkesindeki basketbol hayatı, geçirdiği ağır sakatlık ve şuanda bulunduğu nokta ile samimi ifadeler kullandı, kendi kariyer yolculuğu ile ilgili ise “Herkesin kendi yolu var. Bence benim hikayem, hayatta birçok şeyin mümkün olduğunun iyi bir örneği” dedi.

2010 yılında Mega Basket formasıyla profesyonel kariyerinin ilk sezonunu oynayan Micic, o dönemde Nikola Pekovic, Boban Marjanovic ve Nikola Jokic gibi yıldızların da formasını terlettiği takımda oynuyordu. Mega Basket, Sırbistan Ligi’nde finale kadar çıkarken Micic de neredeyse çift haneli sayı ortalaması yakalamıştı.

İkinci sezonu ise daha da iyi başlayan Micic, 15,8 sayı ortalaması ile oynuyordu ancak Kasım ayı sonunda, henüz 18. doğum gününü kutladıktan 1,5 ay kadar sonra çapraz bağları koptu. O günlerle ilgili Micic, şunları söylüyor:

“Zihinsel anlamda şoke edici bir durumdu. Her şey bir günde karardı. Her hafta Sırbistan basınındayken bir anda kimsenin beni aramadığı bir noktaya geldim. Herkesin sizi birden bire unuttuğu bir ortamda genç bir oyuncu için bunun nasıl bir şok olduğunu anlatmak zor.”

Euroleague Resmi Web Sitesi

Bundan dokuz yıl sonra ise Micic, EuroLeague’in en iyi oyuncularından biri. Ancak anlattığı kadarıyla o dönemki hisleri bambaşkaymış:

“O sakatlıktan sonra geri dönememem de çok kolay bir ihtimaldi. Birçok oyuncu, özellikle de böyle genç bir yaşta, böyle bir sakatlık sonrası bunu yaşıyor çünkü o sakatlığı, zihinlerinde atlatamıyorlar. Fiziksel kısım bir yana, bütün o acı, karmaşık iyileşme süreci ve ameliyat sonrası tedavi de cabası.

Kendi adıma en kötü senaryo, potansiyelini kullanmamış bir yetenek olarak kalmak.”

Euroleague Resmi Web Sitesi

O günlerden ders çıkardığını söyleyen Micic, “Çok şey öğrendim ve 17 yaşındayken kendi vücuduma yatırım yapmaya, vücuduma dikkat etmeye başladım. 17 yaşında buz tüpüne girmek, kaç terapi daha alacağımı düşünmek en iyi seçenek değildi. O yaşta basketboldan keyif almalı, kendi neslinizdeki oyuncular ile antrenman yapmalı ve bazen arkadaşlarınızla çıkmalısınız. Bense iyileşme sürecinde, vücudumu dinliyordum” şeklinde konuştu.

Micic, o sakatlıkla ilgili ayrıca “Kolay değildi. Ameliyat öncesi yaptığınız hareketleri ve attığınız adımları atma konusunda korku, çok büyük bir faktör. Ancak bence ben cesur davrandım ve o cesaret, daha çabuk iyleşmemi sağladı. Sadece iyileşmemi de değil, tamamen geri dönerek özgüvenimi kazanmamı sağladı” dedi.

Mega’da geçirdiği iki etkileyici sezonun ardından Bayern Münih’e transfer olan Micic, 2014’te henüz 20 yaşındayken EuroLeague’de ilk maçına çıktı. Ertesi sezon dirseğinden sakatlandı ve Kızılyıldız’a kiralandı. Burada Micic, birkaç ay sonra EuroLeague playofflarına çıktı. O günlerle ilgili ise şunları söylüyor:

“Kızılyıldız ve koç Dejan Radonjic, bana çok yardımcı oldu. Oraya gittiğimde özgüvenim yoktu. O, iniş çıkışlı oynayacağımı bilse de bana bir şans verdi.”

Euroleague Resmi Web Sitesi

Buna rağmen henüz önemli bir rol üstlenemeyen Micic, artık o rolü almak istiyordu. 2016’da playofflardan haftalar sonra Micic, pek de alışılmadık bir karar aldı. EuroLeague takımlarından teklifler almasına rağmen TOFAŞ ile sözleşme imzaladı:

“Sırf bu seviyede dolaşmak için EuroLeague’de kalmak istemedim. Bende bir şeyler olduğunu ve bunu sahada gösterirsem performans seviyeme dair gerçek bir ölçüt olacağını düşünüyordum. Kendime dair en kötü senaryom, potansiyelini hiç kullanmamış bir yetenek olarak kalmak.”

Euroleague Resmi Web Sitesi

TOFAŞ dönemini kariyerinin “kilit noktası” olarak anan Micic “Hayal edebileceğim en iyi sonucu aldım. Kendime o zaman tekrar inanmaya başladım ve performansım da sahada tekrar görünür hâle geldi” şeklinde konuştu.

Daha sonra EuroLeague’den tekrar teklif alan Micic, Zalgiris dönemiyle ilgili ise şöyle konuştu:

“Niyetim, oynayarak kendimi kanıtlamaktı ancak Saras ile Zalgiris‘te geçirdiğim yıl, beni olgunlaştırdı. Sanki o bir sezonda beş yılımı EuroLeague’de geçirmişim gibi oldu. Bu kadar şey öğrendim gibi geliyor bana. Saras, beni yoğurdu ve benim için basketbolu çok basitleştirdi. Basketbol artık bana çok basit geliyor. Sanki 20 yıllık deneyimi olan bir tecrübe gibiyim. Saras, her şeyi benim için çok güzel özetledi. Basketbol artık bazen çok yavaş ve kolay gözüküyor.”

Euroleague Resmi Web Sitesi

Daha sonra Anadolu Efes ile anlaşan ve EuroLeague’in en iyi oyuncularından biri hâline gelen Micic, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Henüz 26 yaşında olduğumun farkındayım ve hayatın benim için böyle gelişmesi sebebiyle çok mutluyum. O yüzden belki de benim hikayem, geleceğin yetenekleri için iyi bir örnek olabilir. Benzer bir durumdaki bir çocuğun kendinden vazgeçmemesi için iyi bir örnek olabilir. Fedakarlık yapın ama çalışmaya devam edin.

Bir karar verin, bunun arkasında durun ve çalışmaya devam edin. Benim son beş yıldaki hikayem bu. Böyle olunca başarı daha da tatlı geldi.”

Euroleague Resmi Web Sitesi

Kaynak: Euroleague & Eurohoops