18 Temmuz 2024

RESMİ: Partizan, Lundberg ile 2 Yıllık Kontrat İmzaladı (Analiz)

Turkish Airlines Euroleague ekiplerinden Partizan, yeni guardını buldu.

Adriyatik Ligi finalisti Virtus Bologna ile yollarını ayıran Gabriel Lundberg ile 2 yıllık kontrat imzaladığını duyurdu.

29 yaşında olan 1.93 metre boyundaki Lundberg, geride bıraktığımız sezon Virtus formasıyla çıktığı 35 maçta maç başına 9.4 sayı, 2.1 ribaund, 2.0 asist ve 8.5 PIR ortalamaları yakaladı.

EDİTÖR YORUMU:

Lundberg için rahatlıkla komple bir skorer diyebiliriz. Atletizmi, çabuk ilk adımı ve güçlü fiziği ile çok iyi bir delici olduğu gibi aynı zamanda şut tehditi yüksek bir guard. İkili oyunlarda gerek dribbling üstünden bulduğu şutlar gerekse ters tarafta kanatta aldığı paslar sonrası gönderdiği ceza üçlükleri ile skor katkısı verebilen bir isim. Ayrıca perdelerden çıkarak bulduğu yakala at pozisyonlarında da hiç fena işler çıkarmadı bu sezon. Bununla beraber ikili oyunlardaki pasör özelliklerini de geliştirdi ve saha görüşünü artan tecrübesi ve pozisyon bilgisi ile birleştirip artık oyunu daha iyi okuyabiliyor, asiste dönüşen servisler yapabiliyor. Yarı saha hücumlarında birebirler ile rahat skor üretebilen, bu kadar çok silahı bulunan Lundberg açık sahada ise tam bir canavar. Tempo yükseldiğinde takım onunla beraber koşmaya başladığında gerek tam sahayı geçerek kendi bitirdiği pozisyonlarla gerekse kanatlardan yaptığı koşularda aldığı pasları atletik özelliklerinin de yardımıyla yüksek yüzdeli bitirmesiyle tempo basketbolunda aranan skorerlerden biri. Hücumdaki bu önemli artılarının yanı sıra artık savunmada da iyi noktalara gelmiş bir isim Lundberg. Pozisyonuna göre güçlü fiziği artı atletik özelliklerinin faydalarını savunmada da sahaya yansıtmasıyla 1, 2 hatta 3 numaraları bile savunabilen bir isme dönüşmüş durumda.

Gelelim geliştirmesi gereken yönlerine… Hücumda penetresine güvenen bir guard ama bunun aksine şut istikrarı iyi durumda değil. Ceza atışlarında beklentilerin altında bir yüzdeye sahip olmasının yanı sıra dribbling üstü 3 sayı tehditi de çok sınırlı. Ritmini bulamadığı günlerde yay gerisinden vasat bir isim. Bununla beraber orta mesafe şut ya da floater silahları da pek tercih ettiği opsiyonlar arasında değil. Ayrıca pozisyonları sol eliyle bitirme hatta soluna dribbling konusunda da kendisini geliştirmesi gerekiyor. Her ne kadar gücüyle ve atletizmiyle savunmaları sağına doğru da istediği zaman geçebiliyor olsa da sol tarafının zayıf olması tahmin edilebilirliğini arttırıyor.

Müthiş bir yenetek paketine ve kaliteli hücum silahlarına sahip olan, çeşitlilik konusunda hiç sorun yaşamayan Lundberg, savunmada da önemli bir silah. Hücumda topsuz etkinliği de bulunan, liderliği gerektiğinde diğer top yönlendiriciye verip ikinci opsiyon ya da bitirici rolünü de rahatlıkla üstlenebilecek bir isim. Partizan kaptanı Punter’i Barça’ya kaptırdı ve onun yerini doldurması çok zor olacak. Zaten Lundberg de onunla çok farklı özelliklere sahip olan bir guard. Ben bu hamlenin takımdan ayrılması beklenen bir diğer isim Dozier yerine yapıldığını tahmin ediyorum. İşin savunma, fiziksel oyun, delicilik giib konularında Lundberg koç Obradovic’in isteklerini karşılayabilecek konumda bir oyuncu.