18 Temmuz 2024

RESMİ: Bahçeşehir’in Yeni Pivotu Odiase Oldu (Analiz)

Ülkemizi yeni sezonda BKT EuroCup‘da temsil edecek olan Bahçeşehir Koleji, yeni pivotunu buldu.

Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi ekibi yaptığı açıklamada geride bıraktığımız sezon Prometey’de izlediğimiz Tai Odiase ile 2024-25 sezonu için anlaştığını duyurdu.

2.06 metre boyunda olan 28 yaşındaki Nijeryalı pivot, geçen sezon EuroCup’da 20 maçta ortalama 18.9 dakika süre alırken 10.0 sayı, 4.0 ribaund, 0.9 blok ile katkı vermişti. Son olarak ise Porto Riko Ligi’nde Quebradillas formasını terletti ve 17 maçta 18.1 sayı, 6.9 ribaund, 1.6 asist, 1.6 blok istatistikleriyle mücadele etti.

OYUNCU ANALİZİ:

UIC çıkışlı olan Odiase, profesyonel kariyerine 2017-18 sezonunda Avrupa’da Tenerife formasıyla başlamıştı. Ardından Lavrio, Gottingen, Oldenburg, Brescia ve son olarak da Prometey formalarını giymişti. Gelin birlikte Nijeryalı uzunu biraz daha yakından tanıyalım. Keyifli okumalar.

Fiziksel oyun tarzıyla tanınan Odiase, kendisinden daha iri rakiplere karşı koyabiliyor ve gücünü kullanarak pozisyon kazanıp etkili bir şekilde savunma yapabiliyor. Şutları değiştirme ve postu savunma yeteneği de dahil olmak üzere savunmaya yaptığı katkılarla dikkat çekiyor. Atletizmi ve zamanlaması onu sahada değerli bir savunma varlığı haline getiriyor. Odiase güçlü şut bloklama becerileriyle tanınmaktadır. Kolej kariyeri boyunca maç başına 2’nin üzerinde blok ortalaması tutturarak çemberi etkili bir şekilde koruma becerisini göstermişti, Avrupa kariyeri boyunca da genelde 1 blok ortalamasının üstündeydi. Özellikle kendi potasının altında sağlam bir ribaundçu. Boyu ve pozisyon alma becerisi ribaundları çekmesine ve takımının ribaundları kontrol etmesine yardımcı oluyor. Odiase kariyeri boyunca takım çalışması ve takımının başarısı için gerekli olan “kirli işleri” yapmaya istekli olmasıyla övgü topladı. Rolünü anlıyor ve takım dinamiklerine olumlu katkıda bulunuyor.

Gelelim eksilerine… Odiase’nin öncelikli katkıları savunma ve ribaundlarda. Ancak hücum oyunu, özellikle de post veya orta mesafeden skor üretme, savunma yetenekleri kadar gelişmiş değil. Hücum tarafındaki silahlarını geliştirmek, örneğin pas yeteneğini geliştirmek veya skor repertuarını yakın mesafeli şutların ötesine taşımak, onu çok yönlü bir oyuncu haline getirebilir. Birçok uzun oyuncu gibi Odiase’nin de serbest atış yüzdesi tutarsız veya ortalamanın altında, geride bıraktığımız sezon EuroCup’da yüzde 67.4 isabet oranı yakalamıştı çizgiden. Post savunmasında güçlü olsa da Odiase, dışarıdan şut atabilen veya etkili bir şekilde dribbling yapabilen perimetre odaklı oyunculara karşı savunma yaparken zorlanabiliyor. Agresif oyun tarzı ve şut engelleme becerisi göz önüne alındığında, Odiase bazen faul problemi yaşayabiliyor. Sertlik dercesini ayarlayıp basit ve acemi faullerden kaçınarak savunma yapmayı öğrenmesi oyun süresini ve sahadaki etkisini artırabilir.

Odiase, fiziksel özellikleri, sertliği, pota altındaki etkinliği ve ribaundlara katkısı ile tanınan, tamamlayıcı bir uzun. Bahçeşehir’in elindeki kadroda Cavanaugh ve Simonovic gibi dış şut etkinliği ön planda olan 4 numaralar varken Odiase seçiminin takım kimyası adına doğru bir seçim olduğunu düşünüyorum. Pas özelliğini geliştirip bu şutör isimlere kısa devrilmelerde ya da alçak posttan servis yapmayı da öğrenebilirse verimliliğine paralel olarak takımdaki değeri de artacaktır. EuroCup seviyesi ve mevcut takım yapılanması adına doğru bir transfer olduğunu düşünüyorum.