26 Mart 2023

Analiz: Şampiyonlar Ligi Top 16 J Grubu (Bahçeşehir Koleji)

FIBA Şampiyonlar Ligi’nde Top 16 gruplarında heyecan başlıyor.

Gelin birlikte 3 temsilcimizin yer alacağı ve her birinden ilk 2 sırada yer alacak takımların çeyrek final biletini kapacağı grupları mercek altına alalım. Sırada Bahçeşehir Koleji‘nin yer alacağı L grubu var.

RYTAS VILNIUS

Litvanya temsilcisi normal sezon grubunu 2. sırada bitirdiği için play-in serisinde ev sahibi avantajına sahipti ve PAOK karşısında bunu iyi kullanarak 2-1 ile Yunan ekibini eleyip adını Top 16 turuna yazdırdı. Normal sezon ve play-in ile beraber evlerindeki dereceleri 4-1 oldu, kalelerini ne kadar iyi koruduklarını bir kez daha gördük. Ancak Top 16’daki ilk maçta konuk oldukları Manresa karşısında hiç varlık gösterememişler, 82-69 ile kaybederek ilk 2 sıra için şanslarının düşük olacağının sinyallerini vermişlerdi. Koç Zibenas’ın en güvendiği isimler Marcus Foster (21.6 sayı, 4.0 ribaund, 3.6 asist), Elvar Fridriksson (11.8 sayı, 4.2 asist) ve Martynas Echodas (11.4 sayı, 7.0 ribaund) olacak.

BAHÇEŞEHİR KOLEJİ

Temsilcimiz sezonun ilk kısmını hep eksik kadroyla oynamasına rağmen normal sezon grubunu 2. sırada bitirdi. Play-in serisindeki ilk maçta Oostende’ya kaybetmelerine rağmen sonrasında hem deplasmanda hem de İstanbul’da üst üste kazanarak 2-1 ile adlarını Top 16 turuna yazdırdılar. Şimdi de Kartal’dan yoksun olacaklar ama en azından koç Ernak tüm yabancı oyuncularından faydalanabilecek. Bu zorlu grupta 2. sıra için Manresa ile çekişeceğimizi düşünüyorum ancak Rytas da kesinlikle hafife almamız gereken bir rakip olacak. Koç Ernak’ın en güvendiği isimler Jerry Boutsiele (15.3 sayı, 8.4 ribaund), Jamar Smith (14.9 sayı, 2.6 asist) ve Yiğit Arslan (11.7 sayı) olacaklar.

MANRESA

Manresa sezon boyunca özellikle Endesa’da beklentileri karşılayamamıştı ama burada BCL’de gruplarını lider olarak tamamladılar ve play-in oynamadan direkt olarak Top 16 biletini kaptılar. Sezon içerisinde kadroda bir çok revizyon yaptılar, bu nedenle de istatistiksel anlamda öne çıkan oyuncusu sayısını sınırlı konumda. Jerrick Harding (18.3 sayı) ve Juampi Vaulet (10.8 sayı) öne çıkan isimler. Normal sezonda etkili olan isimlerden Marcus Lee, Jordan Caroline, Tyson Perez artık takımda değiller. Onların yerine takıma eklenen iki yeni uzun Martynas Geben ve Devin Robinson Harding’in en büyük yardımcıları olacaklar kuşkusuz. Koç Martinez’in öğrencilerinin ikinci sıra için güçlü aday olduklarını düşünüyorum ki ilk maçta da konuk ettikleri Rytas’ı 82-69 ile geçerek bunu gösterdiler.

TELEKOM BONN

Alman ekibi sadece bu grubun değil hem tüm BCL’nin hem de BBL’nin en formda takımlarından birisi. Normal sezon gruplarını sadece 1 mağlubiyetle birinci sırada tamamlayarak direkt Top 16 bileti kaptılar ki BBL’de de Euroleague ekipleriyle kafa kafaya oynuyorlar. Her ne kadar zor bir grupta olsa da mevcut form grafikleri ve kalliteli kadrolarıyla net favori olduklarını düşünüyorum. Koç Ilsalo’nun bu turda da en güvendiği isimler, Euroleague takımlarının da gündeminde olan TJ Shorts (24.2 sayı, 6.7 asist ve Jeremy Morgan (12.2 sayı) olacaklar. Ayrıca Finn Delany, Collin Malcolm, Leon Kratzer gibi önemli görev adamlarını da kadrolarında bulundurduklarını belirtelim.