3 Aralık 2023

İDDİA: Henry ile Yolları Ayıracak Olan Baskonia’da Hedef Bonn’un Süper Bücürü Shorts! (Analiz)

Turkish Airlines Euroleague ekiplerinden Cazoo Baskonia, bir süredir sakatlığı bulunan Henry ile yollarını ayırıp oyun kurucu takviyesi yapmak istiyor.

Encestando’da yer alan habere göre İspanya Liga Endesa temsilcisine TJ Shorts önerilmiş durumda. Ancak yıldız guardın Alman ekibi Telekom Bonn ile devam eden kontratında herhangi bir çıkış maddesi yok, yani Baskonia’nın yüklü bir bonservis ödemesi gerekebilir ve bu konuda da henüz kulüpler arası bir pazarlık gündemde değil. Diğer taraftan Shorts’un Makedon pasaportu olması yani Endesa’da da yabancı statüsüne takılmayacak olması İspanya temsilcisinin iştahını kabartan bir diğer unsur.

25 yaşında olan 1.75 metre boyundaki solak guard, BCL’de normal sezonu 24.2 sayı, yüzde 52.4 3sayı (1.8 isabet), 4.2 ribaund, 6.7 asist, 26.0 verimlilik puanı istatistikleriyle kapatmış, MVP seçilmiş ve takımının lider olarak direkt Top 16 bileti kapmasını sağlamıştı.

OYUNCU ANALİZİ:

Küçük Dev Adam Hamburg ve Merlins formaları ile sergilediği etkili performanslarına Bonn forması ile de devam etti. Son yıllarda öne çıkan fizikli guardların aksine sadece 1.75 metre boyunda olan solak Shorts, sürati ve açık alandaki etkinliği ile hem skorer bir oyuncu hem de takımına liderlik eden çok iyi bir organizatör. Henüz 25 yaşında ve kariyerinde basamakları birbir tırmandı artık, bir üst seviye için, bir başka deyişle zirve için hazır olduğunu gösterdi.

Sezonun MVP’si seçilen ve Euroleague ekiplerinden Asvel’e transfer olan Jackson-Cartwright’ın yerine Bonn’a yaz döneminde transfer edilmişti ve benzer özellikleri ile onun bıraktığı yerden takıma liderlik etmiş, koç Ilsalo’nun sisteminde tam anlamıyla parlamıştı. BCL ve Almanya BBL seviyesinde özellikle savunma tarafında fiziksel dezavantajlarını hem kendi çabası hem de takım arkadaşlarının desteğiyle iyi kapatmış, hücumdaki skor potansiyeli ile de BCL sahnesinde elit guardlar arasına girmişti.

Atom Karınca, sürati ve zekası sayesinde fiziksel dezavantajlarını neredeyse tamamen kapattı bu sezon. Baskonia gibi tempoyu seven, guardların özgürlüğüne ve topu kontrol etmesine inanan bir sisteme sahip Euroleague ekibinde de başarılı olabileceğini düşünüyorum. Ancak ona benzer bir başarı hikayesi ile Asvel’e trasnfer olan PJC’ın fiziksel dezavantajları nedeniyle Euroleague sahnesinde ne kadar zorlandığını, sakatlığın da etkisiyle ritim bulamadığını ve mecburen birkaç basamak aşağı inerek sezonu Beşiktaş’ta tamamlamak zorunda kaldığını unutmayalım. Özellikle Henry gibi savunmada fiziksel artıları ile takıma değer katan bir guardın ardından Shorts gibi onun aksine fiziksel dezavantajları bulunan bir guarda dönmek elbette özellikle işin savunma tarafında koç Penarroya’nın köklü değişiklikler yapmasını gerektirecektir ki Howard da fiziksel anlamda zayıf bir şutör guard, bu durumda hem onu hem de Shorts’u sahaya süremeyeceksiniz, rotasyon da değişecek…