25 Mart 2023

İDDİA: Milano, Napier Transferinde Pana’nın Önüne Geçti! (Analiz)

Turkish Airlines Euroleague ekiplerinden Olimpia Milano, Pangos’un sakatlığının beklenenden uzun süreceğinin belli olmasıyla beraber oyun kurucu rotasyonuna takviye yapmaya hazırlanıyor.

Encestando’da yer alan habere göre İtalya Lega Basket Serie A şampiyonu, son olarak G-League ekiplerinden Capitanes forması giyen NBA patentli Shabbaz Napier ile anlaşmaya yakın. Daha önce Yunanistan basınında tecrübeli guardın Panathinaikos’a önerildiği yazılmış ama somut bir gelişme olmamıştı.

1.85 metre boyunda olan 31 yaşındaki tecrübeli guard, geçen sezon transfer olduğu Zenit’de önce sakatlıklar sonra da Rusya’nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle çıkan krizle beraber Euroleague sahnesinde forma giyememişti. Bu sezon ise G-League ekiplerinden Capitanes ile çıktığı 19 maçta ortalama 34.2 dakika süre alırken 17.3 sayı, yüzde 39.1 3sayı, 2.6 ribaund, 4.6 asist istatistikleriyle yeniden form tuttuğunu göstermişti.

OYUNCU ANALİZİ:

Napier, organizasyon becerisi, pasör özellikleri ve lider karakteri ile bilinen saf bir oyun kurucu. Kariyeri boyunca özel anları seven, zorlu rakiplere karşı aynı seviyeye çıkarak onlara cevap verebilen bir oyuncuydu. Korkusuz, özgüveni yüksek bir lider. Hücumda 3 sayı tehditinin bulunması, bununla beraber yüksek seviyedeki top tekniği ve sürati ile beraber potaya atak edebilmesi onu çok yönlü bir silah yapıyor. Ayrıca birebirlerde ayağını geriye çekerek bulduğu orta mesafe şutlarla da çok etkili, perde çıkışlarından gelerek bulduğu yakala at şutlarında da yüksek yüzdeye sahip. Pasör özelliklerini de düşündüğümüzde ikili oyunlarda ve birebirlerde üçlü tehdite sahip olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Açık sahada etkinliği bir kademe artıyor ve hızlı hücumlarda çok iyi bir bitirici. Diğer taraftan savunmada da topa baskı yapmayı iyi bilen, çabuk elleri ile top çalma konusunda da başarılı bir guard.

Gelelim eksilerine. Zaman zaman topu elinde fazla tutuyor, bu da takımın hücum ritmini aşağı çekiyor. NBA’de onu en çok zorlayan konulardan biri ortalama altı bir atletizme sahip olması ve fiziksel dezavanjlarıydı, bu nedenle savunmada özellikle epey sıkıntı yaşadı. Evet iyi bir şutör ama istikrarlı değil, bu da hücum performansının soru işaretleri barındırmasına neden oluyor. Yanlış şut seçimleri, pozisyonları gereksiz zorlamaları gibi mental olarak çözemediği sorunlar var halen. Potaya gitmeyi çok seven bir oyuncu olmasına rağmen teması yeteri kadar alıp çizgiye de aynı oranda gidemiyor, bu avantajını kullanamıyor tam olarak.

Napier, kariyerinin ilk döneminde NBA seviyesinde bile ne kadar iyi bir hücum silahı olduğunu göstermişti zaten. Ancak sakatlıklar ve sonrasında Rus takımının ligden ihracıyla beraber Euroleague sahnesinde kendisini test edemedi. Savunma tarafında atletizm ve fiziksel dezavanajları nedeniyle NBA sahnesinde yaşadığı sıkıntıları Euroleague sahnesinde yaşamayacağını, buradaki defolarının da minimum olacağını tahmin ediyorum. NBA’de orta ve orta altı takımlarda alternatif guard olarak iyi işlere imza atan bir oyuncunun, eğer bu kez sağlıklı kalabilirse, Euroleague’de başarılı olmaması sürpriz olur. Evet G-Leaugue’de bu sezon etkileyici performanslara imza attı ancak onun için en büyük soru işareti 2021’in Eylül ayından bu yana üst seviye basketboldan uzak kalması…