4 Aralık 2023

Svetislav Pesic, Türkiye Maçı Öncesi Açıklamalarda Bulundu

2023 FIBA Dünya Kupası Elemeleri I grubunda yarın evinde A Milli Basketbol Takımı’nı konuk edecek Sırbistan’da baş antrenör Svetislav Pesic açıklamalarda bulundu.

Türkiye ile 2023 FIBA Dünya Kupası’na katılmak adına önemli bir mücadeleye çıkacaklarını belirten deneyimli antrenör, Anadolu Efes gardı Vasillije Micic’in kulübünden izin alamaması yüzünden milli takım kadrosunda yer alamayacak olmasını fazla kafasına takmadığını şöyle açıkladı:

“Hiçbir tepkimiz yok. Bunu ön plana çıkarmak istemiyoruz. Kontrol edebileceğimiz şeylere odaklanmak istiyoruz. Vasa çoktan yola çıkmıştı, bilet almıştı. Bu karardan dolayı biraz üzgünüz. Sadece Micic yüzünden değil, verilen karardan dolayı… Bunun hakkında çok fazla yorum yapmam. Efes’in Barcelona maçına hazırlık nedeniyle yapıldığı hakkında kesin detaylarımız yok. Sebebi bu. Bu konuda yorum yapmak istemiyorum.”

EuroBasket 2022’de son 16 turunda İtalya’ya elenmelerini değerlendiren 73 yaşındaki taktisyen şu değerlendirmede bulundu:

“Bu bir fiyasko değil, başarısızlıktı. Aynı zamanda, bu bir tür başarıydı. Uzun süredir bu sporun içinde olan bizler, kaybettiğimizde mazeret üretmiyoruz, ancak sürece biraz bakmaya, bundan gelecek için önemli bir şeyler çıkarmaya çalışıyoruz. Tüm oyuncular yanıt verdi, Sırp basketbolunu temsil eden iyi bir oyuncu grubunu oluşmasını sağladık, Yunanistan’a karşı yaklaşık 20.000 kişinin önünde bir gösteri yarattık.”