3 Ekim 2022

Svestislav Pesic; Milos Teodosic’in Kadrodan Kesilmesi Hakkında Açıklamalarda Bulundu

EuroBasket ve FIBA Dünya Kupası Elemeleri hazırlıklarını sürdüren Sırbistan Milli Takımı’nda geçtiğimiz hafta Milos Teodosic, koç Svetislav Pesic tarafından kadrodan çıkarılmıştı.

Deneyimli teknik adam, bugün Sırp basınına verdiği demeçte deneyimli gardı kadrodan çıkarma gerekçelerini sıraladı.

Svetislav Pesic’in açıklamalarından öne çıkan satır başları şu şekilde:

“Kariyerimde ilk kez başıma böyle bir şey geliyor, takımı bilgilendirmek için zamanım olmadı ve tüm portallar Teodosic’in Milli Takım’dan ayrıldığını duyurdu. Size yanlış bilgilendirildiğini söylemeliyim. Tabii bundan sonra birden fazla gazeteci beni aradı ama bir şey söylemedim. Ben milli takımın teknik direktörüyüm. Benim işim milli takımı eğitmek ve takımda barışı sağlamak.”

“Bizim işimiz takımı bir arada tutmak. Bir süre sonra takıma haber verildi. Teodosic ile çok güzel bir sohbet gerçekleşti. Kararım kolay değil, sadece uzun süredir milli takımda olduğum için değil, hiçbir oyuncu için de kolay değil. Belki biraz şaşırdı ama bu hayatın ve sporun ayrılmaz bir parçası.”

“Kimsenin Üzeri Çizilmedi”

Pesic, yıldız gardın takımdan kesilme gerekçesini ise şöyle açıkladı:

“Daha önce kendisine milli takımdaki statüsünü ve yerini teklif edemeyeceğimi, şu anda daha fazlasını verebilecek oyunculara yöneldiğimizi doğrudan kendisine söyledim. Oturduk ve kararlar aldık… Milli takım kaptanı olması vb. konularda çok tartışmalar oldu. Ama takımda kalmasına ve yedek oyuncu olmasına izin verdim. Düşünce buydu, ama o asla bir yedek oyuncu olmadı ve dürüstçe ona iki gard pozisyonunda ondan daha iyi oyunculara sahip olduğumu söyledim. Takım en iyi oyunculardan değil, en iyi çalışanlardan oluşur ve sadece deneyimli sporculardan değil aynı zamanda deneyimsizlerden de oluşur. Alınan karar budur. Bana teşekkür etti, ben de kabul ettiği şekilde kendisine teşekkür ettim ve şimdilik bu kadar. Kimsenin üzeri çizilmedi, kimse silinmedi veya elenmedi, bunun altını çizeceğim.”

Basketnews