29 Eylül 2023

Ufuk Sarıca: “Umarım Kadroyu 2020 Seviyesine Çıkarıp Kupayı Kazanırız”

Önümüzdeki sezon ülkemizi FIBA Şampiyonlar Ligi’nde temsil edecek, ING Basketbol Süper Ligi’nin güçlü ekiplerinden Pınar Karşıyaka’da baş antrenör Ufuk Sarıca NTV Spor’a açıklamalarda bulundu.

Deneyimli antrenör, verdiği röportajda yaz aylarında Gran Canaria’dan teklif aldığını doğrularken, Pınar Karşıyaka yönetimi söz verdiği için takımda kaldığını belirtti.

Geçtiğimiz sezon yaşanılan sakatlıklar yüzünden özellikle Avrupa’da istedikleri hedefe ulaşamadıklarını kaydeden Sarıca, sözlerine şöyle başladı:

“Bir evvelki sene oynadığımız Şampiyonlar Ligi finalinden sonra geçen sene daha iyi yerlerde Avrupa serüvenini bitirmek istiyorduk o kısım bizi tatmin etmedi. Ben pandemi sezonu da dahil belki de kariyerimin en sıkıntılı sezonunu geçirdim. Kas, adale sakatlıklarını bir yana bırakın 3 tane oyuncumuz ameliyat oldu. Blackmon ve Semih sezonu kaparken, Michael Roll son süreçte dönebildi. Sezona çok iyi başladık, ilk 5-6 maçlık bölüm çok iyiydi ama sezon sonunda asıl kurgumuzdan eser yoktu. Sezon genelinde birçok maçımızı tek uzunla oynamak zorunda kalmıştık ve bu bizi çok yıprattı.”

“Üstüne bir de ülkemizdeki dolar bazlı sıkıntı her kulüpte hissedildi belki ama biz zorunlu olarak oyuncu değiştirmek zorunda kalınca bizi biraz daha sarstı. En önemlisi de istediğimizi yapamadık. Uzun seneler sonra sezona 6 yabancı ile başlamıştık ama sezonun çok önemli kısmını 4, hatta 3 yabancı ile oynamak zorunda kaldık. Galatasaray gibi rakiplerimiz bir sakatlık üzerine bir oyuncu getirerek o ivmeleri yakaladı. Başka takımlar da aynı hamleleri yaptı ama bizim hamle şansımız kalmamıştı. Bizim için en önemli şey sağlıklı olabilmek. Çok geniş kadrolar kuramıyoruz, sonuçta belli ölçülerde bütçelerimiz var. 16-17 oyuncu ile sezona başlayamıyoruz. 13-14 oyuncu varken bir anda 3-4 oyuncu sakatlanınca sahaya bile eksik çıkabiliyoruz.”

“Yerli Rotasyonda Eksiklerimiz Var”

Geçtiğimiz sezon play-off çeyrek final serisinde Anadolu Efes karşısında 2-1 elenen takımının iyi performans verdiğini aktaran Ufuk Sarıca, tam kadro olmaları halinde rakipleri karşısında seriyi kazanabileceklerini söyledi.

Yaz döneminde yaptıkları transferle ilişkin açıklama yapan deneyimli teknik adam, eldeki bütçeyle en iyi takımı kurmak istediklerini şöyle belirtti:

“Bu yıla dönecek olursak açıkçası antrenman sezonunun başlamasına çok az kaldı ve biz ilk defa bu yıl henüz takımı tamamlayamadık. Yerli oyuncu konusunda sıkıntı çektik. Transfer hareketlerinin çok erken başlaması ve 3-4 kulübün keskin hareketleri nedeniyle zaten dar olan piyasayı bizim için biraz daha daralttı. Genç oyuncu bulmak istiyoruz ama o da kolay değil, genellikle bedelli oyuncular oluyor. Bu da bizim bütçemiz için sıkıntı yaratabilecek bir durum. Yine de elimizden gelen en iyi yerli kadroyu oluşturmaya çalıştık. Yabancı konusunda eksiklerimiz var.”

“Bütçe Senelerdir Aynı”

“Bütçe bizde senelerdir hemen hemen aynı. Şampiyon olduğumuz sene de öyleydi, 2 milyon 600 bin Dolar civarındaydı. Ülkede hep dolar bazlı konuşuyoruz ama baktığınız zaman 43 milyon TL civarında bütçemiz var. Bu da hemen hemen 2.4 milyon dolar yapıyor. Yeni transferlerimizden Eric McCollum çok tecrübeli çok iyi bir oyuncu. Uzun oyuncumuz Delgado geçen sene İspanya’daydı, genç ve atlet, ileriye gidebilecek potansiyeli olan bir oyuncu. Geçen sene Almanya, bir önceki sene İspanya’da oynayan Jaylen Brown’ı, yine sezonu İspanya’da bitiren Vittorio Brown ve İsveç’ten daha ileriye gidebileceğini düşündüğümüz, bütçemize de uygun olarak Skyler Flatten transferini gerçekleştirdik. Yenilenmiş bir Karşıyaka olacak.”

Yenilenen kadrolarıyla önümüzdeki sezon FIBA Şampiyonlar Ligi’ni kazanmak istediklerini belirten Sarıca, konu hakkında şöyle konuştu:

“Baktığınız zaman Amath M’Baye ve Tony Taylor başta olmak üzere genellikle güzel 3 yıllık bir iskelet vardı. Bunun 2 yılının da çok iyi geçtiğini düşünüyorum. Sonuçta Avrupa’da oynanmış bir final var. 2012 ve 2020 finallerinden sonra umarım bu kadroyu da o seviyeye çıkartır ve bu kez kupayı da kaldırırız.”

“Yönetime Söz Vermiştim”

Yaz aylarında İspanyol temsilcisi Gran Canaria’dan teklif aldığını doğrulayan Ufuk Sarıca, konuya ilişkin olarak şunları dile getirdi:

“Çok açıkça söyleyeyim, biz aslında sezon içinde sözleşmemizi uzatmıştık, prensipte anlaşmıştık. Ancak sezon boyunca yaşanan iniş çıkışlar, sıkıntılar, yoğunluklar ve artık burada oluşan karşılıklı güven işin resmileşmesi sürecini biraz uzatmıştı. Bizim o sözü kağıda dökeceğimiz akşam böyle bir teklif geldi. Oraya gidip görüşmem gerekiyordu ama öncesinde buraya verilmiş bir sözüm vardı, bu nedenle kendilerine teşekkür ettim. Pınar Karşıyaka’ya verdiğim söz, burada bulunmanın gerçekten beni mutlu edişi bu kararın daha iyi olduğunu gösteriyor. Belki ileride daha merkezi ve Avrupa basketbolunda istikrarlı olarak daha fazla söz sahibi olan bir takımla bunu deneyebilirim.”

Eurohoops