3 Ekim 2022

Svetislav Pesic Sırbistan Milli Takımı’nın Yeni Kaptanlarını Açıkladı

Geçtiğimiz hafta Sırbistan Milli Takımı’nda Milos Teodosic’in baş antrenör Svetislav Pesic tarafından kadrodan çıkarılmasının ardından Sırp kamuoyunda tepkiler oluşmuştu.

Sırbistan’ın deneyimli baş antrenörü Pesic, bugün yaptığı basın açıklamasında Milos Teodosic’den boşalan kaptanlık görevini Nemanja Bjelica ve Vladimir Lucic’in üstleneceğini belirtti.

Sırp teknik adam, konuyla ilgili olarak verdiği demeçte kaptanlık görevi hakkında şunları dile getirdi:

“Kaptanlar belirlendi. İki kaptanımız olacak Nemanja Bjelica ve Vladimir Lucic. Bu benim ve oyuncuların arzusu.”

Gazetecilerin, Sırbistan için kritik öneme sahip FIBA Dünya Kupası Elemeleri ve EuroBasket turnuvalarında takımda kimin liderlik görevini üstleneceğine dair sorusuna ise Pesic şöyle cevap verdi:

“Bir lider yaratılmaz, koç tarafından belirlenmez, en kötü şey koçun karar vermesidir. Lider, oyun yeteneklerine ve çevrenin ona verdiği desteğe bağlıdır. Kimseyi lider ilan etmem. Buna gerek yok. Hiç kimse [Dejan] Bodiroga, Sasha Djordevic’in yerini alamayacağı için tamamen değiştirilemez, her birinin belirli bir özelliği var, ancak zaman gösterecek. Daha önce oturmuş, büyük maçlar kazanmış, halkın yükünü ve baskısını nasıl taşıyacağını ve ayrıca takımına olan yükümlülüğünü bilen oyuncularımız var.”

Sırbistan Çarşamba günü hazırlık maçında Slovenya ile karşılaşacak. Nemanja Bjelica’nın hali hazırda sakat olduğu düşünüldüğünde Vladimir Lucic bu karşılaşmada takıma kaptanlık edecek.