3 Ekim 2022

Ainars Bagatskis: “Eskisine Kıyasla Daha İyi Durumdayız”

EuroBasket 2022 için artık sayılı günler kala Ukrayna Milli Takımı’nın deneyimli baş antrenörü Ainars Bagatskis Basketnews’a özel bir röportaj verdi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana birçok zorlukla mücadele ettiklerinin altını çizen Letonyalı teknik adam, FIBA Dünya Kupası Elemeleri ve EuroBasket öncesi takımın son durumu hakkında bilgi verdi.

“Kesinlikle devam eden birçok zorluk var. Dünyadaki hiçbir koçun veya herhangi bir kişinin bu durumda olmasını istemiyorum. Rusya’nın Ukrayna gibi barışçıl bir ülkeye saldırısı sadece Ukraynalıları değil, dünyadaki herkesi etkiledi. Basketbol konusunda İspanya’ya karşı oynayacağımız maça geldiğimizde savaş başladı. Herhangi bir taktik uygulama, herhangi bir zihinsel hazırlık yoktu. Şimdi durum biraz daha iyi, tüm oyuncuların yurt dışında sözleşmeleri var ve herkes Ukrayna’dan uzakta oynuyor.”

“Birçok Ülke Federasyondan Yardım Aldık”

Zorlu koşullar altında uluslararası müsabakalarda mücadele edebilmelerini sağlayan diğer ülke federasyonlarına teşekkürlerini ileten Bagatskis, şunları dile getirdi:

“Birçok ülkeden ve birçok federasyondan gerçekten büyük destek aldık. Letonya Basketbol Federasyonu’na ve Letonya hükümetine Ukrayna basketboluna ve Ukrayna halkına verdikleri destek için çok teşekkür etmek istiyorum. Ayrıca İtalya Basketbol Federasyonu da turnuvayı düzenlememize yardımcı oldu ve Türkiye Basketbol Federasyonu’na da teşekkürler, çünkü burada İstanbul’dayız. Daha fazla destek istiyoruz ama şimdiye kadar olan her şey için teşekkürler.”

Hazırlık turnuvasında geçtiğimiz günlerde Türkiye, Slovenya ve Polonya ile Sinan Erdem’de karşılaşan Ukrayna bu maçlarda sadece Polonya karşısında kazanabildi. Deneyimli teknik adam, takımın son durumu hakkında şunları dile getirdi:

“İnsanlar Ölürken Biz Basketbol Oynuyoruz”

“Hazırlıklarımızla ilgili olarak, Dünya Kupası Elemeleri için daha iyi bir durumdayız. Ancak, tam kadro olarak İstanbul’a gelene kadar tek bir antrenman yapamadık. Dört takım çalışması yaptık ve hemen bir maç oynadık. Ama her oyunu oynamaktan zevk alıyoruz çünkü Ukrayna ve Ukrayna halkı için oynuyoruz. İnsanlar ölürken biz basketbol oynuyoruz. Dava için yapabileceğimiz tek şey bu.”

“Artık evimiz olduğu için Riga’ya döneceğiz. Oraya yerleştik ve ev maçlarımız Riga Arena’da oynanacak. Finlandiya’ya bir hazırlık maçı daha oynayacağız ve sonra ilk maç geliyor. Dünya Kupası Elemeleri için resmi maç, İtalya’ya karşı ikinci tur maçı…”

FIBA EuroBasket 2022 için hedeflerini açıklayan Bagatskis, sözlerine şöyle devam etti:

“2017’de Letonya milli takımıyla burada İstanbul’dayken final sıralamalarında 17. veya 18. sırada olmamız bekleniyordu. Ancak turnuvayı 5. sırada tamamladık ve sonunda kazanan Slovenya’ya yenildik. Şimdi, birçok kişi Ukrayna’nın turnuvayı 19. sıradan daha yüksekte bitirmemesini bekliyor. Elbette bundan çok daha iyi basketbol kalitesi gösterebiliriz. Ama son sıralama umurumda değil. Kaliteli basketbol oynarsak, birbirimiz için oynarsak ve ülkemiz için oynarsak daha büyük şeyler yapabiliriz.”

basketnews

Ukrayna, 2023 FIBA Dünya Kupası Elemelerinde 24 ağustosta İtalya ile Riga’da ve 27 ağustosta deplasmanda İzlanda ile karşılaşacak. Ardından ekip EuroBasket için Milano’ya hareket edecek ve C grubunda ev sahibi İtalya, Yunanistan, Büyük Britanya, Hırvatistan ve Estonya ile ilk dörde girip Berlin vizesi almaya çalışacak.