30 Mart 2023

Galatasaray’ın Koçu EuroBasket’i ve İspanya’nın Şampiyonluğunu Değerlendirdi

Galatasaray NEF‘in Yunan koçu Andreas Pistiolis kulübün düzenlediği medya gününde EuroBasket ve İspanya’nın şampiyonluğu hakkında açıklamalar yaptı.

Turnuvanın süper yıldızları Antetokounmpo, Doncic ve Jokic’in erken vedalarına değinen Pistiolis, takım olgusunun öneminden bahsetti:

İnsanlar bazı şeyleri fazla basite indirgiyorlar. Jokic, Doncic ya da Giannis’i düşünüyorlar ama maçları onlar oynamıyor ki. Takımları oynuyor. Yunanistan, Slovenya oynuyor. İyi oyunculara sahip olabilirsiniz ama iyi bir takım kimyasına sahip olmak, bir bütün olarak iyi bir takım olabilmek başka bir şeydir. Tabi iyi bir takım olsanız bile, kötü bir gününüzde de olabilirsiniz. Bu biraz da turnuvanın formatıyla alakalı. Tek bir maçta gününüzde değilseniz, kim olursanız olun, başka bir rakibe yenilebilirsiniz. Bu EuroBasket bunun yine kanıtı oldu.

Sonuç olarak daha iyi takım olabilenler finale ulaştı. Psikolojik olarak, takım oyunu olarak daha iyi seviyedelerdi. Oynadıkları oyundan daha fazla keyif alan onlar oldu. Farklı bir enerjileri vardı. En iyi oyunculara sahip olmak size başarılı bir takımı garanti etmiyor. İnsanlar bir yenilginin başarısızlığını tamamen bir oyuncuya yıkmak gibi bir eğilim gösterebiliyor ama durum böyle değildir. Takım kazanır ya da takım kaybeder. Hiçbir oyuncu tek başına turnuva kazanamaz.

Eurohoops

İspanya’nın beklentilerin epey üzerine çıkarak şampiyon olması hakkında da konuşan başarılı koç, kazanma kültürünün önemini vurguladı:

İspanya’yı favoriler arasında görmeyen insanlar geçmişten bir ders almamışlar demektir. Bu takımların finale çıkması asla kazara olmadı. Hem İspanya hem de Fransa için, başarılını her seviyede görebiliyorsunuz. Alt yaş gruplarından kadınlar takımına, ve erkekler takımlarına kadar organizasyon seviyesini ve takımın kazanma kültürünü fark edebiliyorsunuz.

Ne olursa olsun bu takımlar hep yukarılarda olacaklar, genç yetenekler çıkarmaya ve başarılı olmaya devam edecekler çünkü tepeden tırnağa doğru şekilde kuruluyorlar. Hep doğru yoldalar.

Eurohoops