Sertaç Şanlı: “Sahada Nasıl Uzun Süreler Kalacağımı Çözdüm”

Posted by

Geçtiğimiz sezon Anadolu Efes ile Turkish Airlines EuroLeague ve ING Basketbol Süper Ligi’nde şampiyonluğa ulaşan ve yaz döneminde Barcelona’ya transfer olan Sertaç Şanlı EuroLeague sitesine özel bir röportaj verdi.

Geçtiğimiz sezon Anadolu Efes’in EuroLeague ve ING Basketbol Süper Ligi’nde elde ettiği başarıda kilit rolü olan Sertaç Şanlı’nın açıklamalarından satır başları şu şekilde.

“Sahada nasıl uzun süreler kalacağımız çözdüm. Mental anlamda çok daha güçlü bir oyuncu oldum. Tabii ki oyunumun fiziksel ve teknik kısmıyla ilgili antrenmanların da bunda etkisi oldu. Ama esas önemli olan mental olarak yakaladığım gelişimdi.”

“Anadolu Efes’te herkesin belli rolleri vardı. Takımda Larkin ve Micic ana karar verici olarak topla en çok oynayan oyunculardı ve benim onlara yardım etmek için bir yol bulmam gerekiyor. Bu, belki iyi bir perde, belki bir ribaunt veya iyi bir savunma katkısıydı. Sonunda takımdaki ikinci sezonumda oyuna nasıl yardım edebileceğimi buldum ve herkes bana güvenmeye başladı. Bundan sonrası benim için kolay oldu.”

“Takım arkadaşlarınla bolca antrenman yapmalı ve onlar tanımalısın. Nelerden hoşlandıkları nelerden hoşlanmadıkları gibi… Micic veya Larkin’in ne zaman şut çekeceğini tahmin edebilirsen, ribaunt almak için pozisyon kovalaman daha kolaylaşır. Eğer ne zaman pas vereceklerini anlarsan doğru açıyı bulman daha kolaylaşır. Açık noktaların nerede olacağını savunma oyuncularından önce görebiliyorsan, bu her şeyi daha kolay kılar.”

“Herkes geçtiğimiz sezon şampiyon olan kadronun Shane Larkin ve Vasillije Micic’in takımı olduğunu biliyor. Evet, Krunoslav Simon, Rodrigue Beaubois, Adrien Moerman, Bryant Dunston harika oynadı. Ama takımdaki herkes takımın liderlerinin Larkin ve Micic olduğunu biliyordu. Ancak kazanınca ve kaybedince takım halinde yeniliyorduk.”

“Mental Olarak Daha Güçlü Bir Oyuncu Oldum”

“Maçlardan sonra eve gittiğimde hemen o akşamki maçın tekrarını izlerdim. O şutu sokabileceğimi, şu pası verebileceğimi düşünürdüm. Maçlardan sonra çok çalıştım. Antrenmanlardan sonra koçuma neyi daha iyi yapmam gerektiğini hep sordum. Teknik ekiple her zaman irtibat halindeydim ve çok çalıştım. Mental olarak daha güçlü hale geldim.”

“Geçen sezon kupayı kazandıktan sonra Anadolu Efes’te kalmak ve şampiyon takımın parçası olarak yeni bir kontrat imzalamak kolay olurdu. Ama yeni bir meydan okumaya ihtiyacım vardı. Ya Efes’te kalacaktım ya da Barcelona’da yeni bir maceraya adım atacaktım. Burada oynamak ve kendime koyduğum yeni hedeflere ulaşmak için çalışmak herkesin hayallerini süsler. Vatanımı bırakıp yeni bir ülkede, yeni bir takıma, yeni oyunculara, yeni bir koça ve sisteme adapte olmak… İşte benim için meydan okuma buydu ve bunu kabul ettiğim için çok mutluyum. Eğer iyi bir sporcu olmak istiyorsan, her zaman yeni hedefler aramalısın.”

“Son üç sezon Anadolu Efes’te şampiyon olmak için yola çıktık. İlk sezon finalde CSKA Moskova’ya kaybettik. İkinci sezon önümüze kovid-19 engeli çıktı ve üçüncü yıl bunu başardık. Şimdi Barcelona ile aynı hedefler var önümüzde. Geçtiğimiz sezon şampiyonluğu kazanabilirlerdi ama kazanamadıkları için mutluyum. Bu sezon bunun olabileceğine inanıyorum. Takım arkadaşlarıma ve koçuma güveniyorum.”