17 Haziran 2024

Seri Analizi: Denver Nuggets – Miami Heat (2023 NBA Finali)

NBA‘de final serisi heyecanı başlıyor. Batı’da normal sezonu lider bitiren Denver Nuggets, Doğu’da play-in sonrası 8. sıradan gelen Miami Heat ile karşılaşacak.

Belki bir çok basketbolseverin beklediği ve istediği takımlar finalde boy göstermeyecekler ama en çok hakeden iki takımın burada olduğu bir gerçek! Bu seride en güzel noktalardan biri ya Jokic ya da Butler’ın ilk şampiyonluk yüzüğüne ulaşacak olmaları.

Seride cevaplanması gereken bir çok soru var…

Jokic’ten daha triple-double yapabilen var mı? Adebayo onu engelleyebilecek mi? Butler’ın içindeki fırın, oyununu bir kademe daha yükseltmesi için ona gereken alevi sağlayabilecek mi? Miami, play-off’ların ilk maçında elinden sakatlanan Herro’dan final serisinin bir noktasında katkı alabilecek mi? Sahaiçinden yüzde 49 ve yay gerisinden yüzde 38 ile oynayan Denver, Heat’in akıllı savunmasını nasıl test edecek?

Gelin birlikte serinin anahtarlarını mercek altına alalım. Keyifli okumalar.

Normal sezondaki karşılaşmaları:

  • 30 Aralık: Heat 119 – Nuggets 124
  • 13 Şubat: Nuggets 112 – Heat 108

Gordon vs Butler

Butler elbette Nuggets savunmasının en çok çekindiği isim, onlar adına zor bir eşleşme olabilir. Butler, çoğu savunmacının idare edemeyeceği kadar güçlü ve çoğu forvet için çok hızlı. Büyük olasılıkla, Denver bu zorlu görev için ve iyi bir nedenden dolayı bir kez daha Gordon’a güvenecek. Gordon, Denver’ın as savunma oyuncusu ve bu durumda işe büyüklük (2.04 metre) ve iyi derecede bir sürat etkisi bırakıyor. Her seride, boy dezavantajına sahipti (ilk turda 2.10 metrelik Karl-Anthony Towns ve art arda turlarda Durant ve LeBron James ile karşı karşıya kaldı), ancak hepsine karşı oldukça başarılı oldu. Ayrıca Butler, 3 sayılık atışları çok sık kullanmıyor, bu da savunma menzilini uzatmasını gerektirmeyeceği için Gordon’a yardımcı olacaktır. Tabii ki, Butler’ın uzaktan çekimde eksik olduğu üretimi, orta mesafe yüksek yüzdeyle telafi ettiğini de belirtmek lazım. Gordon için en iyi tavsiye? Trash-Talk’tan uzak durup, Butler’ı gaza getirmemek…

Draft Edilmemiş Oyuncular

Heat, draft edilmemiş oyuncuları kadroya eklemiş toplama bir takım ve bu kadroyla da adlarını finale yazdırmayı başardılar. Gabe Vincent, Duncan Robinson ve Max Strus görmezden gelinen oyunculardı ama burada koç Spoelstra’nın yönetiminde bayrağı çok iyi taşıyorlar şuana kadar. Burada dikkate değer iki nokta var: Bu oyuncular zaten ligde artık tanınan, bilinen isimler ve bu nedenle ekstra performanslar ya da sürpriz işler sergilediklerini söylemek yanlış olur. Ayrıca halen kanıtlamaları gereken çok şey var… Bunun için de güzel bir fırsat var önlerinde, hayatlarının en büyük sahnesine çıkma üzereler! Bakalım burada NBA finalinde de büyük şutlar sokmaya, hücumarı yönetmeye ve en parlak spot ışıklarının altında bile gözlerini kırpmadan mücadelelerine devam edebilecekler mi? Şampiyonluk serisi genelde daha büyük itibara, şöhrete sahip isimlerin öne çıktığı sahne olmuştur. Miami ise bu oyunculardan bir iki tanesinin bu durumu değiştirmesini umuyor.

Murray, Süper Yıldıza Dönüşebilecek mi?

Murray, play-off’daki performansına bakılınca çok daha fazla ilgiiy hakeden bir oyuncu ve bunun için kendisini tüm dünyaya kanıtlama fırstı var önünde! Tek yapması gereken bu serinin en iyi oyuncusu olmak, şampiyonluk kazanmak ve Nikola Jokic’den Finallerin MVP’si ödülünü kapmak! Bu çok mu sert bir istek? Hayır değil. Çünkü Murray şuanda müthiş bir yüzdeyle ut atıyor (48-40-92 ile ortalama 27 sayı) ve Lakers savunmasının kabusu olduğu bir Batı Finali zaferiyle buraya geliyor. Kanadalı guard, bir çok skorer yıldız gibi sahadaki herhangi bir noktadan, birden fazla yolla skor üretebilir. Jokic ile aralarındaki kimya, uyum gerçekten harika ve bu durum onun topla oynamasına, özgür şekilde hücum etmesine izin veriri. Eğer Heat onun özellikle topla birlikte serbest dolaşımına izin verirse baiı çok ağrıyabilir! Evet bu serideki en yetenekli oyuncu değil ama en iyisi olabilir.

Seri Tahmini

Jokic, 2 kere MVP ödülünü kapmış, basketbol dünyasında saygın yere sahip bir isim. Artık takımının lideri, en iyi oyuncusu olarak kariyerinden tek eksiğe, şampiyonluk yüzüğüne tam konsantre durumda! Joker bir pivot için tarihi başarılara imza atarken, bu sezon MVP sergilediği performansla çıtayı bulutların üstüne çıkarmış oldu… Geçen ay başladığı play-off koşusu, Giannis’inkine benziyor. O da iki yıl önce cebinde 2 MVP ödülü ile 2021 NBA finallerine gelmiş, kupayı kaldırmayı başarmıştı. Her iki oyuncu da uluslararası yıldızlar arasında yer alıyor, çok yetenekliler ve bir o kadar da başarıya açlar! Jokic’in ilk yüzüğüyle beraber Nuggets kulüp tarihindeki ilk şampiyonluğun da gelecek olması kader gibi görünüyor. Butler’ın play-off’daki muhteşem performansına saygısızlık etmemek lazım ama ben 2022-23 sezonunun son bölümünün Sırpça yazıldığını düşünüyorum ve Nuggets’ın 6. maçta şampiyonluğu ilan edeceğini tahmin ediyorum.