1 Mart 2024

Lauri Markkanen: “NBA’de Oyuncuların Fiziksel Oynamasına İzin Verilmiyor”

Yaz döneminde Donovan Mitchell merkezli takasla Cleveland Cavaliers’dan ayrılarak Utah Jazz’ın yolunu tutan Fin uzun Lauri Markkanen, takımının medya günü etkinliğinde açıklamalarda bulundu.

NBA’de altıncı sezonunu geçirmeye hazırlanan 25 yaşındaki Markkanen, bu yaz EuroBasket’te Finlandiya ile oldukça iyi bir turnuva geçirdi.

Utah Jazz’ın medya gününde FIBA basketboluyla NBA’deki sertliği kıyaslayan Markkanen, konuyla ilgili şöyle konuştu:

“Bu biraz farklı, bazı farklı kurallar var. Ama bence oyun… NBA’de çok sayıda fiziksel ve yetenekli adam var. Ama fiziksel oynamanıza izin verilmediği için bazen çok kolay düdük çalınıyor. Dolayısıyla iki basketbol kültürü arasında bence en büyük fark bu.”

Lauri Markkanen, EuroBasket’te 25.6 sayı ortalaması yakalayarak turnuvanın sayı krallığında ikinci sırada yer aldı. Yaz döneminde iki yıldızı Donovan Mitchell ve Rudy Gobert’i takımdan göndererek yeniden yapılanma sürecine giren Utah Jazz’da gelecek sezon önemli süreler alacak Lauri Markkanen, kendisini hazır hissettiğini şöyle dile getirdi:

“Kendime güveniyorum ve bunun basketbol oynayabileceğimi gösterdiğini düşünüyorum. Kendimi şaşırtmadım, bu şeyleri yapabileceğimi biliyordum. Ama bence şimdi onu buraya getirmenin ve devam etmenin zamanı geldi. Bu yaz şimdiye kadarki en rekabetçi Eurobasketlerden birine sahip olmak harika bir deneyimdi. Birçok NBA oyuncusu geri döndü ve ülkeleri için oynadı.”

eurohoops